Yumuşak doku sarkomlarında immünohistokimyasal prdm10 ekspresyonu
Immunohistochemical PRDM-10 expression in soft tissue sarcomas
  1. Tez No: 729670
  2. Yazar: ÖZGE AĞTAŞ MISTIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİDE SAYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
PRDM (Positive Regulatory Domain Member), bir PR alanı ve değişken sayıda çinko-parmak tekrarı varlığı ile karakterize bir protein ailesidir. PRDM proteinleri, hücre çoğalmasını ve farklılaşmasını, neoplastik dönüşümü kontrol eden sinyallerin iletilmesinde çok önemli etkiye sahiptir. PRDM10 (Tristanin), PRDM protein ailesinin üzerinde az çalışılmış bir üyesidir. PRDM10 içeren gen füzyon transkriptleri yakın zamanda low grade indiferansiye pleomorfik sarkomlarda tanımlanmış, pleomorfik morfoloji ve düşük mitotik indeksle ilişkili bulunmuştur. Bu çalışmanın amacı daha geniş bir yumuşak doku sarkomu örnekleminde PRDM10 immünohistokimyasal boyanmasını değerlendirmektir. Çalışmaya farklı sınıflardan 118 adet yumuşak doku sarkomu alınmıştır ve hepsine PRDM10 antikoru uygulanmıştır. İmmünohistokimyasal olarak vakaların yirmi ikisinde (%19) boyanma izlenmiş, doksan altısında (%81) boyanma izlenmemiştir. Sonuç olarak PRDM10 ekspresyonu ile klinikopatolojik özellikler karşılaştırıldığında PRDM10 ekspresyonu ile miksoid değişiklik, multinükleer dev hücreler ve cerrahi sınır arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki elde edilmiştir (p değerleri sırası ile: p=0,017, p=0,034, p=0,032). Diğer parametrelerle istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Elde edilen verilerle PRDM10 pozitif tümörlerin daha çok miksoid özellikte olduğu, multinükleer dev hücreler içerdiği ve daha çok iyi sınırlı olarak eksize edilebildiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
PRDM (Positive Regulatory Domain Member) is a protein family characterized by the presence of a PR domain and a variable number of zinc-finger repeats. PRDM proteins have a very important effect in transmitting signals that control cell proliferation and differentiation, neoplastic transformation. PRDM10 (Tristanin) is a poorly studied member of the PRDM protein family. Gene fusion transcripts containing PRDM10 have recently been identified in low grade undifferentiated pleomorphic sarcomas and have been associated with pleomorphic morphology and low mitotic index. The aim of this study is to evaluate the PRDM10 immunohistochemical staining in a larger sample of soft tissue sarcoma. 118 soft tissue sarcomas from different classes were included in the study and PRDM10 antibody was applied to all of them. Immunohistochemically, staining was observed in twenty-two (19%) of the cases, and no staining was observed in ninety-six (81%) cases. As a result, when PRDM10 expression was compared with clinicopathological features, a statistically significant relationship was found between PRDM10 expression and myxoid change, multinuclear giant cells, and surgical margin (p values respectively: p = 0.017, p = 0.034, p = 0.032). There was no statistically significant relationship with other parameters. With the data obtained, it can be said that PRDM10 positive tumors are mostly myxoid, contain multinucleated giant cells, and can be excised with better surgical margins.