Cerrahi tedavisinde silikon yağı kullanılan regmatojen retina dekolmanlı hastaların OCT bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of OCT findings in patients with rhegmatogenous retinal detachment using silicone oil in surgical treatment
  1. Tez No: 729669
  2. Yazar: PINAR ERÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Sunulan çalışmanın amacı regmatojen retina dekolmanı nedeniyle pars plana vitrektomi yapılan ve tamponad olarak silikon yağı kullanılan gözlerdeki muayene ve optik koherens tomografi bulgularını değerlendirmektir. Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda Mart 2017 ile Mart 2020 tarihleri arasında opere edilen 42 hastanın 42 gözü çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların sağlıklı gözleri ise kontrol grubu olarak çalışmaya alındı. Tüm hastaların dosya kayıtları ve optik koherens tomografi kesitleri retrospektif olarak tarandı ve muayene bulguları, maküla kalınlığı, iç retinal katlarda dejenerasyon varlığı, elipsoid zon/dış limitan membran devamlılığı, subretinal sıvı varlığı ile eşlik eden vitreomaküler patolojiler kaydedildi. Sunulan veriler silikon enjeksiyonu sonrası 1. ay ve 6. ay ile silikon alımı sonrasında 1. ay ve 6. ayda tekrar değerlendirildi ve cerrahi geçiren gözlerden elde edilen OCT bulguları ile sağlıklı gözlerden elde edilen veriler karşılaştırıldı. Çalışmaya dahil edilen hastaların ortalama takip süresi 18.09 ± 8.24 ay iken, cerrahi yapılan gözlerdeki ortalama silikon kalış süresi 253.21 ± 113.32 gün idi. Cerrahi öncesi en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri 0.09 ± 0.16 iken cerrahi sonrası 1. ay 0.14 ± 0.1, silikon alımı sonrasında 1. ay 0.29 ± 0.23, silikon alımı sonrasında 6.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to evaluate the examination and optical coherence tomography findings in eyes that underwent pars plana vitrectomy for rhegmatogenous retinal detachment and using silicone oil as tamponade. 42 eyes of 42 patients who were operated in Mersin University Faculty of Medicine, Department of Ophthalmology between March 2017 and March 2020 were included in the study. Healthy eyes of the patients included in the study were included in the study as a control group. File records and optical coherence tomography sections of all patients were retrospectively scanned and examination findings, macular thickness, presence of degeneration in the inner retinal layers, ellipsoid zone / external limiting membrane continuity, presence of subretinal fluid and accompanying vitreomacular pathologies were recorded. The mean follow-up period of the patients included in the study was 18.09 ± 8.24 months, the mean silicone tamponade duration in the operated eyes was 253.21 ± 113.32 days. Preoperative best corrected visual acuity was 0.09 ± 0.16, 0.14 ± 0.1 at 1 month postoperatively, 0.29 ± 0.23 at 1 month after silicone removal, 0.32 ± 0.25 at 6 months after silicone removal, and visual acuity was significantly higher than before surgery.