HIV enfeksiyonu olan bireylerde anksiyete, depresyon ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Assessment of depression, anxiety and quality of life in people living with human immunodefiency virus
  1. Tez No: 729672
  2. Yazar: MUSTAFA SERHAT ŞAHİNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÖZLEM KANDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Bakteriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Antiretroviral tedavide (ART) gelişmelerle birlikte HIV ile yaşayan kişilerde (HİYK) yaşam kalitesi giderek önem kazanmıştır. Çalışmamızda HİYK'de anksiyete, depresyon ve yaşam kalitesi düzeylerini belirlemeyi, çalışma sonuçlarını etkileyen faktörleri ve bu faktörlerin birbirleriyle olan ilişkilerini ortaya koymayı amaçladık. Araştırmaya Mersin Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıklarında takipli ve 01.03.2020 ile 01.11.2020 tarihleri arasında başvuran 18 yaşından büyük 208 hasta ile kontrol grubu olarak herhangi kronik hastalığı olmayan 18 yaşından büyük 100 kişi olmak üzere toplam 308 kişi dâhil edilmiştir. Çalışmaya katılanlara sosyodemografik veri formuyla SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) verildi. Gerekli istatistiki çalışmalar yapılarak ölçek skorları gruplar arasında karşılaştırıldı. Ayrıca HIV enfeksiyonu olan grupta ölçek sonuçlarına etki eden faktörler araştırıldı. Yapılan analizler sonucunda HİYK'de kontrol grubuna göre BDÖ ve BAÖ puanları anlamlı olarak daha yüksek (p0.05). Sonuç olarak HİYK'de, HIV enfeksiyonu olmayanlara göre yaşam kalitesi daha düşüktür. Ayrıca bu hastaların anksiyete ve depresyon düzeyi yüksektir ve bu durum yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Anksiyete ve depresyonun azaltılması ve yaşam kalitesinin arttırılması için HİYK'ye tıbbi ve sosyal destek sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
With the advances in antiretroviral treatment, the quality of life has gained more importance increasingly for the people living with HIV (PLWH) . In this study, we aimed to determine the levels of anxiety, depression and the quality of life, and aimed to prove the factors that affects the study result and the correlations between these factors. In this research 208 full-of-age patients with HIV who applied in between 01.03.2020-01.11.2020 and being followed up by Infection Diseases Department of Mersin University Hospital as the subject group and 100 people of-full-age with no chronic diseases randomly selected as the control group. In total, 308 people are included in this study. Sociodemogrpahic data form SF-36 (Short Form-36), scale of the quality of life (QOL) , Beck's Depression Scale (BDS) and Beck's Anxiety Scale (BAS) have been given o the participants. Essential statistical studies have been made and the scale scores croschecked between groups. Additionally the affecting factors for the result of subject group have been researched. As a result of the analysises have been made, BDS and BAS points detected significantly higher (p0,05) As the result QOL is lower in PLWH than the control group. Also anxiety and depression levels are higher in PLWH and this situation affects the QOL negatively. Medical and social support must be provided to PLWH, in order to increase QOL and decrease anxiety and depression levels of these people.