Klebsiella pneumoniae klinik izolatlarında agar dilüsyon yöntemi ile intravenöz fosfomisin direncinin saptanması ve meropenem, imipenem, amikasin antibiyotikleri ile sinerjist etkisinin araştırılması.
Determination of intravenous phosphomic resistance in clinical insulations of klebsiella pneumoniae and investigation of the synergist effect with meropenem, imipenem, amikacin antibiotics
  1. Tez No: 729698
  2. Yazar: NURULLAH UZUNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZAHAT AKPOLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada yoğun bakım ve klinikte yatan hastaların çeşitli numunelerinde üremiş karbapenem dirençli K. pneumoniae izolatlarının agar dilüsyon yöntemi ile fosfomisin disodyum direnç durumu ve amikasin, meropenem, imipenem antibiyotikleriyle sinerjist etkisi araştırılmıştır. Böylece karbapenem dirençli K. pneumoniae suşlarının etken olduğu invaziv enfeksiyonlarda en etkin ampirik tedavi modellerinin oluşturulması amaçlanmıştır. Çalışmaya Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Bakteriyoloji Laboratuvarı Birimi'ne 20.03.2021-31.12.2021 tarihleri arasında yoğun bakım ve kliniklerden gönderilen çeşitli hasta örneklerinde üreyen 71 adet K. pneumoniae izolatı dahil edilmiştir. Suşlar MALDI-TOF MS (bioMerieux, Fransa) ile tanımlandı. İzolatların antimikrobiyal duyarlılık testleri, Phoenix NMİC-400/ID paneli kullanılarak BD Phoenix 100 (Becton Dickinson, A.B.D) otomatize sistemi sistemi ile çalışılmıştır. Otomatize sistemde karbapenem dirençli olarak tespit edilen izolatların karbapenem direnci; ertapenem, meropenem ve imipenem antibiyotik diskleri ile disk difüzyon yöntemi kullanılarak teyit edilmiştir. Disk difüzyon yönteminde de karbapenem direnci saptanan suşlar çalışmaya dahil edilmiştir. Karbapenem dirençli K. pneumoniae izolatlarının fosfomisin disodyum direnç durumu ve fosfomisinin amikasin, meropenem, imipenem antibiyotikleriyle sinerjist etkisi agar dilüsyon yöntemi ile araştırılmıştır. Agar dilüsyon yöntemi sonucunda izolatların %97,2'si fosfomisine, %69'u amikasine, %84,5'i meropeneme ve %94,4'ü imipeneme dirençli bulunmuştur. İzolatların %25,35'inde fosfomisin-amikasin, %45,07'sinde fosfomisin-meropenem ve %21,12'sinde fosfomisin-imipenem kombinasyonu sinerjist etki gösterdi. Tüm izolatlar ve tüm kombinasyonlar içerisinde sadece tek bir suşta fosfomisin-amikasin kombinasyonunda antagonist etki tespit edilmiştir. Fosfomisin disodium, Multi Drug Rezistans (Çoklu İlaç Dirençli) MDR ve karbapenem dirençli K. pneumoniae suşlarının etken olduğu invaziv enfeksiyonlara karşı amikasin, meropenem ve imipenem ile kombine olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, fosfomycin disodium resistance status and synergistic effect with amikacin, meropenem, imipenem antibiotics were investigated by agar dilution method of carbapenem-resistant K. pneumoniae isolates grown in various samples of patients hospitalized in the intensive care unit and clinic. Thus, it is aimed to establish the most effective empirical treatment models for invasive infections caused by carbapenem resistant K. pneumoniae strains. 71 K. pneumoniae isolates grown in various patient samples sent from intensive care units and clinics to Dicle University Faculty of Medicine, Department of Medical Microbiology, Bacteriology Laboratory Unit between 20.03.2021 and 31.12.2021 were included in the study. Strains were identified by MALDI-TOF MS (bioMerieux, France). Antimicrobial susceptibility tests of the isolates were performed with the BD Phoenix 100 (Becton Dickinson, USA) automated system system using the Phoenix NMIC-400/ID panel. Carbapenem resistance of isolates detected as resistant to carbapenem in the automated system was confirmed by using ertapenem, meropenem and imipenem antibiotic discs and disc diffusion method. Strains with carbapenem resistance in the disc diffusion method were included in the study. The fosfomycin disodium resistance status of carbapenem-resistant K. pneumoniae isolates and the synergistic effect of fosfomycin with amikacin, meropenem, imipenem antibiotics were investigated by agar dilution method. As a result of the agar dilution method, 97,2% of the isolates were resistant to fosfomycin, 69% to amikacin, 84.5% to meropenem and 94,4% to imipenem. The combination of fosfomycin-amikacin in 25,35% of the isolates, fosfomycin-meropenem in 45,07% and fosfomycin-imipenem in 21.12% showed a synergistic effect. In all isolates and all combinations, antagonism was detected in the fosfomycin-amikacin combination in only one strain. Fosfomycin disodium can be used in combination with amikacin, meropenem and imipenem against invasive infections caused by multidrug rezistans (MDR) and carbapenem resistant K. pneumoniae strains.