Ortodontik tedavi sırasında florlu verniklerin uygulanmasının beya nokta lezyonlarının oluşumuna etkisinin in vitro değerlendirilmesi
Effect of flouride varnish aplication on prevention of white spot lesion formation during orthodontic treatment in vitro
  1. Tez No: 729703
  2. Yazar: RAHIM TALIBOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN EVREN ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Ortodontik tedavi pratiğinde kullanılan materyaller ve tedavi teknikleri açısından yaşanan gelişmelere rağmen, sabit ortodontik tedaviler sırasında gelişen mine demineralizasyonları en çok görülen ve istenmeyen yan etki olarak varlığını korumaktadır. Araştırmamızın amacı, üç farklı tip verniğin sabit ortodontik tedavi sırasında meydana gelebilen demineralizasyonların önlenmesindeki etkinliklerinin in vitro olarak incelenmesidir. Çalışmada üzerinde herhangi bir çatlak veya deformasyon olmayan 80 adet çekilmiş insan premolar dişi kullanılmıştır. Dişlere %37'lik fosforik asit uygulamasından sonra Transbond XT primeri sürülmüş ve Transbond XT pastası kullanılarak 0,018" metal braketler yapıştırılmıştır. Dişler tüm gruplarda 20 diş olacak biçimde rastgele 4 gruba ayrılır; Enamel Pro (EP), Cervitec Plus (CP), Duraphat ve kontrol grubu. Sonrasında tüm gruplar 30 gün süreyle 16 saat demineralizasyon, 7 saat remineralizasyon solüsyonunda 37C0 etüvde bekletilmişler ve demineralizasyon-remineralizasyon siklüsüne (pH siklüsü) tabi tutulmuşlardır. Tüm dişler siklüs öncesi ve sonrası DIAGNOdent lazer floresans aygıtı kullanılarak değerlendirilmiştir. Siklüs sonrası dişler dişler uzunlamasına kesilmiş ve Vickers mikrosertlik testi kullanılarak incelenmiştir. Mikrosertlik ölçümleri braketlerin servikal ve oklüzal kenarlarından 0μm, 100μm ve 200 μm uzaklıklardan ve aynı zamanda tam ortasından mine yüzeyinden içeriye doğru olacak şekilde 10μm, 20μm, 40μm, 70μm ve 90μm derinliklerde gerçekleştirilmiştir. Her kesit üzerinde toplamda 35 adet gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Even with improvements in orthodontic materials and techniques enamel demineralization is still the most and common side effect seen during orthodontic treatment with fixed appliances. The aim of this study is to compare the effectiveness of three different varnishes for inhibition of enamel demineralizations during orthodontic treatment with fixed apliances in vitro. In this study 80 extracted human premolar teeth without any cracks or physical deformities were used. After etching with 37% phosphoric acid, TransbondTM XT bonding primer was applied to all teeth. Then 0.018 inch metal brackets were bonded with Transbond TM XT composite onto teeth. After that teeth were allocated to 5 groups randomly: Enamel Pro (EP), Cervitec Plus (CP), Duraphat and Control (no varnish applied) . After that all teeth were cycled in an artificial caries challenge 30 days. Teeth were kept for 16 hours in demineralization solution and 7 hours in remineralization solution. All samples were assessed using DIAGNOdent at the baseline and after pH cycle. After pH cycle teeth were longitudinally sectioned and was evaluated by crosssectional microhardness testing for demineralization of the enamel surface. Indentations were made at the middle of the bracket , the edge of the bracket base (0 μm) and at 100 and 200 μm distant from the edge. Totally 35 indentations were made at 10, 20, 40, 70 and 90 μm of depths from the external surface of the enamel in all of these positions.