MMP13 ve MMP20 gen polimorfizmleri ile diş çürüğü ilişkisinin incelenmesi
Evaluation of association between MMP13 and MMP20 gene polymorphisms with dental caries
  1. Tez No: 867055
  2. Yazar: FUNDA ÇAĞIRIR DİNDAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN ERONAT
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı; MMP13 ve MMP20 genlerindeki tek nükleotid polimorfizmlerinin (SNP) çürük oluşumundaki etkisinin incelenmesidir. Bunun yanında; beslenme, ağız hijyen alışkanlıkları, dental plak miktarı ve sosyoekonomik düzeyin diş çürüğü gelişimine etkisinin değerlendirilmesidir. Çalışmaya, çürük dişlerinin tedavisi ya da ortodontik tedavi amacıyla başvuran, sistemik hastalığı bulunmayan, herhangi bir ilaç kullanmayan, plak indeksi (Silness&Löe) 2 ve altında olan 6-14 yaş aralığında 200 olgu dahil edildi. Her olgunun sosyodemografik bilgileri, ağız hijyen alışkanlıkları, florlu preparat kullanımı, şekerli içecek ve ara öğünlerde şekerli gıda tüketim sıklığı ile ilgili bilgilerini içeren anket formları dolduruldu. Çalışmaya katılan olguların, oral muayeneleri yapılarak çürükten etkilenme düzeyleri (DMFT+dmft değerleri) ve plak indeksleri belirlendi. Daha sonra olgular, üç gruba ayrıldı: Grup 1; DMFT + dmft = 0 (n=67), Grup 2; DMFT + dmft = 1-4 (n=63), Grup 3; DMFT + dmft ≥5 (n=70). Her olgudan, uyarılmamış tam tükürük örneği alındı. Tükürük örneklerinden elde edilen DNA'larda, MMP13 rs2252070 (A/G) ve MMP20 rs1784418 (G/A) SNP'lerine spesifik FRET teknolojisine yönelik problar ile Realtime PCR çalışması yapıldı. Elde edilen veriler, istatistiksel olarak ki-kare testi ve lojistik regresyon analizi ile değerlendirildi. Çalışmanın bulgularına göre; çürükten etkilenme düzeyi ile MMP13 allel dağılımı arasında anlamlı bir ilişki bulunduğu (p=0.012) ve A allelinin çürüğe yatkınlığı arttırdığı, çürükten etkilenme düzeyi ile MMP13 genotip dağılımı arasında ise anlamlı bir ilişki bulunmadığı saptandı (p=0.171). MMP20 genotip ve allel dağılımı ile çürükten etkilenme düzeyi arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı (p=0.946 ve p=0.367).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate whether polymorphisms in MMP13 and MMP20 (SNP) were associated with dental caries. Besides, the association between development of dental caries and dietary, oral hygiene habits, amount of dental plaque accumulation, socioeconomic status were investigated. This study was conducted on 200 subjects aged between 6 and 14 years who applied for dental caries or orthodontic treatment needs. The inclusion criteria were; no systemic diseases, not using medicine, maximum plaque index level of 2 (Silness&Löe). In order to collect the information for the study, a questionnaire form was filled concerning sociodemographic status, oral hygiene habits, and the frequency of using fluoride-containing products, consuming sweet drinks and consuming sweets between meals. DMFT+dmft values and plaque accumulation scores were determined for each subject. Subjects were divided into three groups: Group 1; caries free (DMFT + dmft = 0, n=67), Group 2; moderate caries (DMFT + dmft = 1-4, n=63), Group 3; high caries (DMFT + dmft = 5≤, n=70). Unstimulated whole saliva samples were collected from each subject. After extracting the genomic DNA from saliva, genetic polymorphisms of MMP13 rs2252070 (A/G) and MMP20 rs1784418 (G/A) were genotyped using real-time polymerase chain reactions (PCR). The chi-square test and logistic regression analysis was performed for statistical investigation. A correlation was found between dental caries and variant allele frequency of MMP13 (p=0.012). A allele increased the susceptibility to dental caries. No significant correlation was found between dental caries and MMP13 genotype distribution (p=0.171). Allelic and genotype frequencies of the polymorphism in MMP20 were similar between the groups (p=0.946 and p=0.367, respectively).