Bariatrik cerrahi sonrası müzik terapinin postoperatif bulantı kusmayı azaltma ve hasta memnuniyeti üzerine etkisi
The effect of music therapy after bariatric surgery on postoperative nausea vomiting and patient satisfaction
  1. Tez No: 729709
  2. Yazar: YASEMİN AY KARADAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL YILMAZ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı, bariatrik cerrahi nedeniyle ameliyat olan hastalarda müziğin bulantı kusma yönetimine ve hasta memnuniyeti üzerine etkisini incelemektir. Bu araştırma randomize kontrollü bir çalışmadır. Araştırma Nisan 2021-Ocak 2022 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırma örneklemini deney grubunda 24, kontrol grubunda 24 olmak üzere toplam 48 hasta oluşturmuştur. Deney grubundaki katılımcılara 2., 6. saatlerden hemen önce müzik terapisi uygulanmış, kontrol grubundaki katılımcılar ise girişim uygulanmadan rutin takip periyodunda izlenmiştir. Verilerin toplanmasında“Hasta Tanıtım Formu”“Apfel Risk Skoru”,“Görsel Kıyas Ölçeği”,“Ameliyat Sonrası Bulantı Kusma Etki Ölçeği”,“Sayısal Değerlendirme Skalası”kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney U Testi, Pearson Ki-Kare Testi, Fisher's Exact Testi ve Yates Düzeltmesi kullanılmıştır. Ameliyat sonrası 2.,4.,6.,12., ve 24. saatlerde bulantı ve kusma değerlendirilmiş postoperatif bulantı şiddeti ve ameliyat sonrası bulantı kusma etki ölçeği puanı açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of music on nausea and vomiting management and patient satisfaction in patients who underwent surgery for bariatric surgery. This research is a randomized controlled trial. The research was carried out between April 2021 and January 2022. The research sample consisted of 48 patients, 24 in the experimental group and 24 in the control group. Music therapy was applied to the participants in the experimental group just before the 2nd and 6th hours, and the participants in the control group were taken to the routine follow-up period without any intervention.“Patient Information Form”“Apfel Risk Score”,“Visual Analogue Scale”,“Postoperative Nausea and Vomiting Effect Scale”, and“Numerating Rating Scale”were used to collect data. Descriptive statistics, Mann Whitney U Test, Pearson Chi-Square Test, Fisher's Exact Test and Yates Correction were used in the analysis of categorical data. Postoperative nausea and vomiting was evaluated in the 2nd, 4th, 6th, 12th, and 24th intervals. There was no statistically significant difference between the groups in terms of postoperative nausea severity and postoperative nausea and vomiting scale (p>0.05).