Bariatrik cerrahi sonrası beslenmenin biyokimyasal değerler ile ilişkilendirilmesi
The association with nutrition after bariatric surgery and biochemical values
  1. Tez No: 468720
  2. Yazar: DİLARA İSMAİLOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ÖZERSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma bariatrik cerrahi sonrasında postoperatif 1-2 ay ve postoperatif 4-5 aylarda beslenmenin biyokimyasal değerler ile ilişkilendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma Haziran 2016 - Mayıs2017 tarihleri arasında Medical Park Göztepe Hastanesinde Laparoskopik Sleeve Gasterktomi uygulanan 40 obezite tanısı almış bireyler üzerinde prospektif çalışma olarak yürütülmüştür. Araştırmaya katılan bireylerin preoperatif, postoperatif 1-2 ay ve postoperatif 4-5 ay aralıklarında kan bulguları değerlendirmeye alınmıştır. Kan analizlerinde hastanenin rutin verilerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted association with nutrition in postoperative 1st-2nd and 4th-5th months after bariatric surgery This study was conducted as a prospective clinic research on 40 obese patients with laparoscopic sleeve gastrectomy at Medical Park Göztepe Hospital between June 2016-May 2017. Preoperative and postoperative blood values of patients were evaluated in the 1st-2nd and 4th-5th months. The routine analysis of the hospital was used for blood analysis. ANOVA, Tukey-Kramer, Unpaired, Mann-Whitney tests were used for statistical evaluation.