Investigation of engineered anti-vegf antibodies for cancer treatment
Kanser tedavisi için protein mühendisliği yaklaşımları ile geliştirilmiş anti-vegf antikorlarının araştırılması
- Tez No: 729711
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN GÜVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Monoklonal antikorlar (IgG'ler), yüksek spesifiklikleri ve diğer olumlu özellikleri nedeniyle kanser de dahil olmak üzere birçok hastalık için güçlü terapötiklerdir. Bununla birlikte, büyük boyutları katı tümörler gibi büyük biyolojik doku kütlelerine penetrasyonlarını sınırlamaktadır. Tek zincirli değişken parçacıklar (scFv'ler) ise daha küçük boyutlarından dolayı daha iyi doku penetrasyonuna sahiptir. Yine de, sabit bölgelerin (domain) olmaması nedeniyle scFv'ler, ana IgG'leri ve hatta Fab parçacıkları kadar termal olarak kararlı değildir ve bu, terapötik uygulamalar için bir zorluk teşkil etmektedir. Bu nedenle, bu tezde, scFv'lerin termal stabilitelerini arttırmak üzere genel bir yöntem geliştirmeyi hedefledik. Anti-anjiyojenik tedavi, katı tümörlerin ayırt edici özelliği olan tümör aracılı anjiyogenezde kritik bir öneme sahiptir. Bevacizumab (IgG), anti-anjiyojenik tedavi için geliştirilen ilk terapötiktir ve halen klinikte, çoğunlukla kemoterapi ile kombinasyon halinde çeşitli katı tümör tiplerinde kullanılmaktadır. Bu tezde, bevacizumab'dan türetilen anti-VEGF scFv'leri geliştirdik ve bu scFv'ler transgenik zebra balığı modelinde bevacizumab ile karşılaştırıldığında daha iyi anti-anjiyogenik etkinlik gösterdiler. Ardından, hesaplamalı yöntemler dahil rasyonel tasarım yaklaşımları ve maya yüzeyi gösterimi dahil yönlendirilmiş evrim teknikleri kullanarak, termal olarak daha kararlı scFv varyantları elde ettik. Bunların en yükseği yabanıl tip scFv ile karşılaştırıldığında yaklaşık 10 ºC daha yüksek geçiş orta noktasına (T1/2) sahiptir. Bu tezde açıklanan bu yöntem, herhangi bir türde antikor veya antikor parçacığının termal stabilitesini arttırmak için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Monoclonal antibodies (IgGs) are powerful therapeutics for many diseases, including cancer, due to their high specificity and other favorable properties. However, their large size limits their penetration into large masses of biological tissue, such as solid tumors. The single-chain variable fragments (scFvs), on the other hand, have better tissue penetration due to their smaller size. Yet, due to the absence of constant domains, scFvs are not as thermally stable as their parental IgGs or even Fab (fragment antigen-binding) fragments, which poses a challenge for therapeutic applications. Therefore, in this thesis, we aimed to develop a general method for increasing the thermal stability of scFvs. Anti-angiogenic therapy has a critical importance in tumor-mediated angiogenesis, which is a hallmark of solid tumors. Bevacizumab (IgG) was the first therapeutic developed for anti-angiogenic therapy, and it is still used in the clinic for a variety of solid tumor types, mostly in combination with chemotherapy. In this thesis, we developed anti-VEGF scFvs derived from bevacizumab and they demonstrated better anti-angiogenic efficacy compared to bevacizumab on a transgenic zebrafish model. Next, by utilizing rational design approaches including computational methods, and directed evolution techniques including yeast surface display we obtained thermally more stable scFv variants, the highest of which has around 10 ºC higher transition mid-point (T1/2) compared to wild type scFv. This method described in this thesis can be used to improve the thermal stability of any kind of antibody or antibody fragment.