Bazı ekstremofilik mikroorganizmalardan proteaz enzim izolasyonu ve karakterizasyonu
Isolation and characterization of protease enzyme from some extremophilic microorganisms
- Tez No: 729712
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Biotechnology, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Mikrobiyal çeşitlilik çalışmaları ile elde edilen izolatlardan, endüstriyel ürünlerin üretiminde kullanılabilecek suş eldesi oldukça önemlidir. Ülkemizin sahip olduğu eşsiz biyoçeşitlilik içerisinde yer alan, termal alanlardaki habitatlarda bu anlamda önem arz etmektedir. Bu tez çalışması kapsamında, Kütahya'nın Simav ilçesi Çitgöl kaplıcalarından alınan termal su örneklerinden; proteaz aktivitesi gösterme potansiyeli olduğu düşünülen mikroorganizmalar, geleneksel mikrobiyal teknikler ile izole edilmiştir. Morfolojik özelliklerine göre ayırt edilen mikroorganizmaların, DNA dizi analizi ile tür tanımlaması gerçekleştirilmiştir. Çitgöl kaplıcalarından; Pseudoxanthomanas taiwanensis, Tepidomomas sp., Bacillus subtilis, Bacillus sp. ve Brevibacillus borstelensis türleri tespit edilmiştir. Tayin edilen bu türlerin proteaz aktivitesi ve protein miktarları belirlenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucu T5 olarak etiketlenen; Brevibacillus borstelensis en yüksek proteaz aktivite değerine sahip olduğu görülmüştür. Brevibacillus borstelensis'in ürettiği proteaz; 50°C'de ve pH 12 değerinde en yüksek aktivite göstermesi nedeni ile alkali ve termostabil bir proteaz üreticisi olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is very important to obtain strains that can be used in the production of industrial products from the isolates obtained by microbial diversity studies. Habitats in thermal areas, which are among the unique biodiversity of our country, are important in this sense. Within the scope of this thesis, thermal water samples taken from Çitgöl thermal springs in Simav district of Kütahya; Microorganisms thought to have the potential to exhibit protease activity were isolated by conventional microbial techniques. Species identification was carried out by DNA sequencing analysis of microorganisms, which were distinguished according to their morphological characteristics. From the Çitgöl thermal springs; Pseudoxanthomanas taiwanensis, Tepidomomas sp., Bacillus subtilis, Bacillus sp. and Brevibacillus borstelensis species were determined. The protease activity and protein amounts of these determined species were determined. Labeled as T5 as a result of the studies; Brevibacillus borstelensis was found to have the highest protease activity value. Protease produced by Brevibacillus borstelensis; It has been determined as an alkaline and thermostable protease producer due to its highest activity at 50°C and pH 12.