Irak'ta santralde çalışan işçilerin biyokimyasal ve moleküler belirteçleri
Biochemical and molecular markers of workers working at the electricity power station in Iraq
  1. Tez No: 729722
  2. Yazar: MAREH DHEYAA ZAKI BAREM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL AKILLI ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmanın amacı, ağır metal etkilerinin biyokimyasal, hematolojik belirteçler ve moleküler belirteçler ile mesleki kurşun maruziyeti arasındaki ilişkiyi araştırmak, ve aynı zamanda bu çalışmanın hedefi, Elektrik üretim istasyonunda kirliliğe maruz kalan işçilerde ağır metal (Pb, Cd, Cu, Fe) düzeylerinin yanı sıra Biyokimyasal üreticilerin (Cat, SOD, GSH, MDA, CRE, Bun, T.P., AlP., GOT, GPT) düzeylerini ve enzimatik aktivite ile ilişkili CYP3A53 gen polimorfizmlerini saptamaktır. Araştırma popülasyonu iki alt gruba ayrılmaktadır: 20 kişi (maruz kalan işçiler) ve 10 kişi (kontrol). Sonuçlar, ölçülen metallerin konsantrasyonlarının çoğunun çalışma sırasında dalgalandığını, en yüksek Cu konsantrasyonunun (41.4 ppm) maruz kalan işçilerde bulunduğunu, biyokimyasal belirteçler için sırasıyla Bun ve GPT (30.13 mg/dl, 26.10 IU/l) başta olmak üzere tüm biyokimyasal belirteçlerde artış görülmektedir. Moleküler belirteçlerle ilgili olarak, maruz kalan işçiler için tüm antioksidanlar konsantrasyonda yükselme gösterilmektedir, sonuçlar (1, 4, 6, 7, 18, 23) hariç çoğu örnekte polimorfizmi göstermektedir. Ağır metal metabolizması için enzimatik aktivite ile ilişkili CYP3A53'ün tek nükleotid polimorfizmi (SNP), çalışma istasyonunda ağır metallerin kirliliğinden etkilenen işçilerin maruz kaldığı sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to Investigate the relationship between biochemical, haematological markers and Molecular markers of heavy metals effects and occupational lead exposure, and The goal of this study was to look at the levels of heavy metals (pb,Cd, Cu, Fe) in workers who had been exposed to pollution in electricity production station, as well as the levels of Biochemical makers (Cat,SOD, GSH, MDA, CRE, Bun, T.P.,AlP.,GOT, GPT), and the detection CYP3A53 gene polymorphisms associated with enzymatic activity. The research population was split into two subgroups: 20 people (exposed Workers) 10 person (Control). The Results indicated that the most of concentrations of measured metals were fluctuated during study, the highest concentration of Cu (41.4 ppm) found in exposed workers, for biochemical markers which appeared the increasing of all biochemical markers especially Bun and GPT (30.13 mg/dl, 26.10 IU/l) respectively. All antioxidants showed the elevation in concentration for exposed workers, Regarding Molecular markers, the results indicate the polymorphism in most samples except 1, 4, 6, 7, 18, 23), the single-nucleotide polymorphism (SNP) of CYP3A53 associated with enzymatic activity for heavy metals metabolism we concluded that exposed workers effected by the pollution by heavy metals in working station.