Bazı ıraklı böbrek yetmezliği hastalarında microrna135a'nın moleküler tespiti ve hcv'nin bazı immünolojikbelirteçlerinin tahmini
Molecular detection of microrna 135a and estimation of someimmunological marker of hcv in some iraqi patients of renalfailure
  1. Tez No: 729721
  2. Yazar: WAHBI ABDULRAZZAQ SARHAD SARHAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL AKILLI ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Hepatit C virüsü (HCV), karaciğer hücrelerinde ciddi hasara neden olan bulaşıcı bir enfeksiyondur. Bu virüsler kan nakli, küçük ve büyük ameliyatlar, cinsel temas yoluyla ve diyaliz hastaları tarafından bulaşır. Hemodiyaliz hastalarının sık kan transfüzyonu yapmaları nedeniyle, sürekli hemodiyalizin yanı sıra HCV'ye maruz kalabilmekte ve bu da acılarını artırmaktadır. Son yıllarda Ramadi Hastanesi/Irak'ta diyaliz hastalarında HCV enfeksiyon sayısında artış gözlenmiştir. Çalışmamızda belirlenen gruplara moleküler ve immünolojik testler uygulanmıştır. Çalışma dört gruba ve her grupda cins ve yaşa göre ayrılmıştır. Bu çalışmaya dahil edilen HCV hasta sayısı 198 olarak belirlenmiştir. Enfekte bireylerde HCV'nin varlığını ve etkinliğini tespit etmek için RT.qPCR teknolojisi kullanılmıştır. Tüm çalışma gruplarında IL-17F genini izole etmek ve ölçmek için RT.qPCR teknolojisi kullanılmıştır. Buna göre, HCV ile enfekte olmuş diyaliz hastaları grubu (grup 1), HCV ile enfekte grup (grup 2) için gen ekspresyonu olduşurken, hepatit olmayan hemodiyaliz hastaları (grup 4), sağlıklı deneklerde (grup 3) IL-17F gen ekspresyonu tespit edilmemiştir. MikroRNA 135a'nın gerçek zamanlı qPCR'si böbrek yetmezliği olan (diyaliz) ve HCV ile enfekte olan (grup 1) hastalara uygulanmıştır. Bu hastaların 30%'unda gen ekspresyonu oluşumu gözlemlenmiştir. Viral enfeksiyonda bazı immün belirteçlerin önemli rolü bulunmaktadır. IL-17F ve TRL3 tüm çalışma grupları için ELISA ile test edilmiştir. Grup 1'de, grup 4 ve 2'ye göre yüksek konsantrasyonlar bulunurken, grup-3 konsantrasyonları çok düşük bulunmuştur. TRL3 konsantrasyonlarında ise sırasıyla grup 4, grup 1 ve grup 2'de artış görülürken, grup-3'te bulunan (sağlıklı insanlar) konsantrasyon diğer gruplara göre daha düşük olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The hepatitis C virus (HCV) is a contagious infection that causes severe damage to liver cells. These viruses are transmitted through blood transfusions, minor and major surgeries, sexual contact and by dialysis patients. Because hemodialysis patients have frequent blood transfusions, they can be exposed to HCV alongside continuous hemodialysis, which increases their suffering. In recent years, an increase in the number of HCV infections has been observed in dialysis patients in Ramadi Hospital/Iraq. Molecular and immunological tests were applied to the groups determined in our study. The study was divided into four groups and each group according to gender and age. The number of HCV patients included in this study was determined as 198. RT.qPCR technology was used to detect the presence and efficacy of HCV in infected individuals. RT.qPCR technology was used to isolate and quantify the IL-17F gene in all study groups. Accordingly, gene expression was found for HCV-infected dialysis patients (group 1) and HCV-infected group (group 2), whereas IL-17F gene expression was not detected in nonhepatitis hemodialysis patients (group 4) and healthy subjects (group 3). . Real-time qPCR of microRNA 135a was performed on patients with renal failure (dialysis) and HCV-infected (group 1). Gene expression formation was observed in 30% of these patients. Some immune markers have an important role in viral infection. IL-17F and TRL3 were tested by ELISA for all study groups. While higher concentrations were found in group 1 compared to groups 4 and 2, group-3 concentrations were found to be very low. While an increase was observed in TRL3 concentrations in group 4, group 1 and group 2, respectively, the concentration in group-3 (healthy people) was found to be lower than the other groups.