Α ve (α,q)-bernsteın polinomlarının özdeğerleri ve özvektörleriüzerine
On the eigenvalues and eigenvectors of α and (α,q)-bernsteinpolynomials
  1. Tez No: 729770
  2. Yazar: BÜLENT KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TAŞDELEN YEŞİLDAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez iki ana bölümden oluşmustur. 1. Bölümde α-Bernstein operatörünün özdeğerleri ve karşılık gelen özvektörleri elde edilerek bunların asimptotik davranışı verilmiştir. Ayrıca α-Bernstein operatörünün ξ sabit tutularak art arda iterasyonları yapılmış ve yakınsaklığı gösterilmiştir. 2. Bölümde (α,q)-Bernstein operatörünün özdeğerleri ve karşılık gelen özvektörleri elde edilerek bunların asimptotik davranışı verilmiştir. Bulunan özvektörlerin farklı ξ ve q değerleri için grafikleri çizilmiştir. Ayrıca (α,q)-Bernstein operatörünün, 0 < q < 1 ve q > 1 için iterasyonları yapılarak yakınsaklıkları incelenmiş ve bulunan sonuçların grafiği çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of two main parts. In part 1, the eigenvalues and corresponding eigenvectors of the α-Bernstein operator are obtained and their asymptotic behavior is given. In addition, iterations of the α-Bernstein operator is applied successively by keeping ξ constant and its convergence is shown. In part 2, the eigenvalues and corresponding eigenvectors of the (α,q)-Bernstein operator are obtained and their asymptotic behavior is given. The graphs of the found eigenvectors are drawn for different ξ and q values. In addition, iterations of the (α,q)-Bernstein operator for 0 < q < 1 and q > 1 are applied, their convergence is examined and the results are graphed.