BDNF, IL-6, IL-1β ve TNF-α'yı hedefleyen mirna'ların major depresyon hastaları ile sağlıklılarda karşılaştırılması ve mirna düzeylerinin depresyonun klinik değişkenleri, emosyonel disregülasyon şiddeti, kortizol düzeyi ve depresyon şiddetiyle ilişkisi
Comparison of the mirnas that are targeting bdnf, IL-6, IL-1β and TNF-α in patients with major depression and healthy controls and relation with clinical variables and severity of depression, emotional dysregulation and cortisol levels
- Tez No: 431642
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNÇ ALKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: MDB'li hastalar ile sağlıklı bireylerde plazmadaki BDNF, IL-6, IL-1-β ve TNF-α düzeylerinin ve bunları hedefleyen miRNA (miR-495-3p, miR-545-3p, , miR-124-3p) düzeylerinin karşılaştırılması ve seçilen miRNA'ların hedefinde olmamasına rağmen bu belirteç adaylarının ekspresyonunu etkileyebilecek olan kortizol düzeyleri de karşılaştırılarak, aralarındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak, amaçlanmıştır. Ayrıca IL-6, IL-1β, TNF-α, BDNF , kortizol ve miRNA'ların düzeylerinin depresyonun yarattığı emosyonel disregülasyon ve depresyon şiddetiyle ilişkisini de incelemek amaçlanmıştır. Yöntem: Plazma BDNF, IL-6, IL-1β, TNF-α, kortizol düzeyleri major depresif tanılı 40 hasta ile 40 sağlıklı kontrolde ELISA (enzyme-linked immunosorbent assay) yöntemi ile, miRNA'lar ise Real-Time PCR (Q-PCR) yöntemi ile ölçüldü. Bulgular: Depresyon ve kontrol grubu arasında yapılan karşılaştırmalar sonucunda: miR-495-3p depresyon hastalarında sağlıklı kontrollere göre 4,1 kat daha düşük olduğu (p=0.036); sağlıklı kontrollerin MDB'li hastalara göre anlamlı olarak daha yüksek BDNF düzeyine sahip olduğu (p=0.004); depresyon hastalarının sağlıklı kontrollere göre daha yüksek IL-6 düzeyine (p=0.046) sahip oldukları ve depresyon hastalarının sağlıklı kontrollere göre plazma kortizol seviyesinin belirgin şekilde daha yüksek olduğu (p=
Özet (Çeviri)
Objectives: In the present study, we aimed to compare plasma levels of BDNF, IL-6, IL-1-β and TNF-α and levels of miRNAs (miR-495-3p, miR-545-3p, miR-124-3p) which targeted BDNF, IL-6, IL-1-β and TNF-α among people with major depression disorder and healthy controls. Although levels of cortisol was not a target of selected miRNAs, those potential biomarkers would be effected by levels of cortisol. Therefore we aimed to reveal relations between those potentials biomarkers comparing levels of cortisol. We also aimed to examine relationships between these target molecules and their links to emotion dysregulation and severity of depression. Methods: In the present study, 40 patients who had major depression with melancholic features and un-medicated and 40 healthy control subjects were included. Plasma concentrations of BDNF, IL-6, IL-1β, TNF-α were measured with enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA); the levels of miRNAs were measured with real time PCR. Results: As a result we showed that: miR-495-3p in people with MDD 4,1 were significantly lower times than healthy controls (p=0.036); BDNF (p=0.007) level was significantly higher in healthy controls than people with MDD (p=0.004); plasma IL-6 level (p=0.012) were significantly higher in people with MDD than healthy matched controls (p=0.046) and levels of cortisol were evidently higher in depression patients than healthy control (p=