Microplastic pollution from past to present in freshwater ecosystems: Susurluk basin case
Tatlısu ekosistemlerinde geçmişten günümüze mikroplastik kirliliği: Susurluk Havzası örneği
- Tez No: 729769
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ NİHAN YAZGAN TAVŞANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Küresel ölçekte değerlendirildiğinde sucul ekosistemlerde mikroplastik kirliliği son yıllarda önemli bir sorun haline gelmiştir. Bu kirliliğe yönelik çalışmaların çoğunluğu denizel ortamlarda gercekleştirilmiştir ancak taşınım yolları dikkate alındığında tatlı su ekosistemlerindeki plastik kirliliğinin araştırılması önemli bir konu haline gelmiştir. Dünyanın pek çok bölgesinde sanayi devrimiyle birlikte artan plastik kullanımının sucul ekosistemlerdeki birikimine ilişkin tarihsel veriler sınırılıdır. Bu çalışmada, insan faaliyetlerinin ve buna bağlı kirletici yükünün yüksek olduğu Bursa bölgesinde mikroplastik kirliliğinin zaman içerisindeki birikimi, Uluabat Gölü ve Kocaçay Deltası'nda paleolimnolojik yaklaşımlardan faydalanılarak incelenmiştir. Her iki örnekleme noktasının dip sedimanından iki kısa karot örneği alınmış ve bu sedimanlar hem yaşlandırma hem de profil boyunca biriken mikroplastiklerin belirlenmesi için kullanılmıştır. Mikroplastik kirliliği, Uluabat Gölü'nde 1960'lı yıllardan itibaren başladığı tespit edilmiştir. Özellikle fiber baskınlığının yüksek olduğu gölde bu birikimin balıkçılık faaliyetlerinin yoğun yapılmasıyla ilişkili olduğu düşünülmektedir. Kocaçay Deltası'nda ise sedimanın sürekli karışımı nedeniyle göl sistemindeki kadar iyi bir yaşlandırma mümkün olamasa da 2014 yılından itibaren birçok farklı tipte mikroplastiğin birikimi tespit edilmiştir. Ülkemizde ilk kez bir tatlı su ekosisteminde mikroplastik kirliliğinin zamansal profilinin çıkarıldığı bu çalışma; mikroplastiklerin paleolimnolojik yaklaşımlarda iyi bir belirteç olarak kullanılabileceğini göstermiş ve bu şekilde hem geçmisteki plastik birikim profilinin anlaşılması hemde geleceğe yönelik alınabilecek koruma yöntemleri ile ilgili veri sağlanması açısından önemli bir araç olduğu ortaya konumuştur.
Özet (Çeviri)
When evaluated on a global scale, microplastic pollution in aquatic ecosystems has become an important problem in recent years. Most of the studies on this pollution have been carried out in marine environments, but considering the transport routes, the investigation of plastic pollution in freshwater ecosystems has become an important issue. Historical data on the accumulation of plastic use in aquatic ecosystems, which increased with the industrial revolution in many parts of the world, is limited. In this study, the accumulation of microplastic pollution over time in Bursa region, where human activities and related pollutant production is high, was investigated by using paleolimnological approaches in two selected points, Uluabat Lake and Kocaçay Delta. Two short core samples were taken from the bottom sediments of both sampling points and these sediments were used for both dating and determination of microplastics deposited from top to bottom. It has been determined that there is Microplastic accumulation in Uluabat Lake starting from the 1960s. Especially in the lake where fiber dominance is high, this accumulation is thought to be related to the intense fishing activities. In the samples analyzed in the Kocaçay Delta, many different types of microplastics have been accumulated since 2014, although its dating was not as good as in the lake system due to the continuous mixing of the sediment in the Delta. In this study, in which the temporal profile of microplastic pollution in a freshwater ecosystem is researched for the first time in our country, it has shown that microplastics can be used as a good indicator in paleolimnological approaches, and in this way, it has revealed that an important development can be achieved both in understanding the plastic accumulation profile in the past and in providing data about the protection methods that can be taken for the future.