Yüksek tehlike sınıfındaki bir akaryakıt dolum tesisinde yangın ve patlama riskine karşı yangın algılama ve söndürme sisteminin tasarlanması
Designing fire detection and extinguishing system against the risk of fire and explosion at a fuel oil storage terminal of extra hazard class
- Tez No: 729773
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yüksek yangın riski taşıyan tesisler; yüksek tehlike sınıfında bulunan, yüksek yangın yükü ve yanıcılığa sahip, hızla yayılma veya yoğun yangın şeklinde gelişme gösterebilen malzemelerin bulunduğu ortamları kapsar. Yanıcı ve patlayıcı özelliğe sahip olan, yakıt olarak kullanılan petrol ürünlerinin depolandığı ve dağıtımının yapıldığı depolama ve dolum tesislerinde yangın ve patlama riskleri oldukça önemlidir. Bu risk faktörlerinin belirlenmesi, güvenlik tedbirlerinin ulusal ve uluslararası mevzuat ve yönetmeliklere göre düzenlenmesi, bu tedbirler kapsamında sistem ve donanımların oluşturulması, çalışanların bilgi birikimi ve acil eylem planlarının bulunması gereklidir. Bu çalışmada bir akaryakıt dolum tesisinin, yangın ve patlama riskine karşı yangın algılama ve söndürme sisteminin tasarımı, ulusal ve uluslararası ilgili yönetmelikler kapsamında ele alınmıştır. Bu kapsamda risk faktörleri ayrıntılı olarak çıkarılacak, depolanan tüm petrol ürünlerinin güvenlik bilgi formu özelliklerine uygun yangın algılama ve söndürme sistem tasarımı önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Facilities with high fire risk; it covers the environments in which there are materials that are in high danger class, have high fire load and flammability, can spread rapidly or develop in the form of intense fire. Fire and explosion risks are very important in storage and filling facilities where flammable and explosive petroleum products used as fuel are stored and distributed. It is necessary to determine these risk factors, to arrange security measures according to national and international legislation and regulations, to establish systems and equipment within the scope of these measures, to have the knowledge of employees and to have emergency action plans. In this study, the design of a fire detection and extinguishing system against the risk of fire and explosion, as an alternative to the existing system of a fuel storage and filling facility has been discussed again within the scope of national and international regulations. In this context, risk factors will be extracted in detail, and a fire detection and extinguishing system design in accordance with the safety data sheet specifications of all stored petroleum products has been proposed.