Orak hücre anemili olgularda miRNA ekspresyon düzeyleri ile klinik parametreler arasındaki korelasyonun araştırılması
Investigation of the correlation between miRNA expression levels and clinical parameters in sickle cell anemia patients
  1. Tez No: 729774
  2. Yazar: GİZEM İNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ARPACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyokimya ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, orak hücre anemili olgularda mikroRNA ve diğer kan parametrelerinin düzeyleri ölçülerek hastalığın klinik şiddetine olan etkisi araştırılmıştır. Çalışmaya 43 orak hücre anemi hastası ile yaş ve cinsiyet olarak benzer 39 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Tüm bireylerden iki tüp kan alınmıştır. Bir tüpten tam kan sayımı ve HPLC yöntemi ile hemoglobin varyant analizi yapılmıştır. Diğer tüpten ise RNA izolasyonu yapılıp cDNA elde edilmiştir. Daha sonra ise RT-PCR yöntemi kullanılarak, olguların miRNA ekspresyon seviyesi ölçülmüştür. Klinik skorlama kriterlerine göre, her hastanın klinik skoru belirlenmiştir. Hastalar skorlarına göre asemptomatik, ılımlı ve ağır olmak üzere üç ana fenotip grubundan birine dahil edilmiştir. Çalışmada, hasta ve kontrol gruplarının tam kan sayımı parametreleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, microRNAs and other blood parameters levels of patients with sickle cell anemia were measured and their effect on the clinical severity of the disease was investigated. The study included 43 sickle cell anemia patients and 39 age- and gender-matched healthy controls. Two tubes of blood were taken from all individuals. Complete blood count with a complete blood count device from a tube and hemoglobin variant analysis with HPLC method were performed. RNA was isolated from the other tube and cDNA was obtained. Then, the miRNA expression level of the cases was measured using the RT-PCR method. According to clinical scoring criteria, the clinical score of each patient was determined. Patients were included in one of three main phenotype groups according to their scores: asymptomatic, moderate and severe. In the study, complete blood count parameters of the patient and control groups were compared.