8983 numaralı Maraş Şer'iye Sicili'nin 105-250. sayfalarının transkripsiyon ve değerlendirilmesi (H.1297-1299/M.1879-1881)
8983 number of Marash Sheria Registry transcryption and evaluation (1297-1299/1879-1881) pages (105-250)
  1. Tez No: 729803
  2. Yazar: İSA IŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR ARSLANYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Osmanlı hukuk sisteminde mahkemeye intikal eden davalar Kadılar aracılığıyla, bazı durumlarda ise naipler aracılığıyla çözümlenmiştir. Yargılama ile ilgili hüccetler ve karar suretleri Şer'iye Sicil Defteri denilen defterlere kaydedilmiştir. Bu çalışmanın amacı Osmanlı tarih yazımında önemli bir kaynak olan Şeri'yye sicil defterlerinden 8983 Numaralı Maraş Şer'iyye Sicil Defterinin 105-250. sayfalarının transkriptinin yapılması ve değerlendirilmesidir. 8983 numaralı Maraş Şer'iye Sicil Defterinin transkripti ve değerlendirilmesi yapılırken davalar konularına göre tasnif edilmiştir. Çalışmada öncelikle defterin tanıtımı yapılmış ve Maraş Şeriye sicil defterleri ile ilgili daha önceki çalışmalara yer verilmiştir. Sonra, Maraş'ın siyasi tarihi hakkında kısaca bilgilendirilme yapılmıştır. Akabinde deftere de bağlı kalınarak Maraş'ta ki sosyal, kültürel ve ekonomik hayat hakkında kısa bir değerlendirme yapılmıştır. Ayrıca Osmanlı hukuk sistemi ile Şerriye mahkemelerinin bu sistem içerisindeki yeri incelenmiştir. Osmanlı tarih yazımında önemli kaynaklardan olan şeriyye sicil defterleri yazıldığı dönem ile ilgili çok kıymetli bilgiler içermekte olup, araştırmacıların çalışmalarında başvurması gereken birincil el kaynak gurubunda yer alır. 8983 numaralı Maraş şeriyye sicil defterinin 105-250. Sayfaları bu amaçla transkripti yapılmış olup araştırmacıların istifadesine sunulmuştur
Özet (Çeviri)
It was resolved through the regents, through you, through the devolved into the war of Ottoman laws. Judgments and copies of judgments related to the trial are recorded in the books called Sharia Registry. The aim of this purpose is 105-250 of 8983 Marash Sheria registry book, which is an important source in Ottoman historiography. Transcription and evaluation of pages. While the transcript and evaluation of the 8983 Marash court register were being made, it was classified according to the cases. In the study, first of all, more books were given about the introduction of the books and the Marash Sharia registers. Then, he was humiliated about the political history of Varosha. Afterwards, stay connected to the book. The social, hostile and economic life in Marash was briefly evaluated. Also, the Ottoman legal system and the Sriye courts prefer to place this system. Registry books, which are what happened in the history of Ottoman history, consist of elements that should be included in the source group, which includes many that can be created related to the period in which it was written. 8983 Begins 105-250 of the Marash sheria registry book. The transcripts of the pages have been chosen for this purpose and are the only design in use.