Kömür hazırlama tesislerinin simülasyonu için bilgisayar paket programının geliştirilmesi
The Development a computer program for simulation of coal preparation plants
  1. Tez No: 84152
  2. Yazar: BİROL SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ERSAYIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET Bu çalışmada, kömür hazırlama tesislerinin simülasyonu için kullanılabilecek bir bilgisayar paket programı (KömSim) geliştirilmiştir. KömSim' in tesis tasarımı, proses performansının değerlendirilmesi, tesis optimizasyonu ve ekipman ayarlarının yapılması konularında kömür hazırlama tesislerinde çalışan mühendisler ve operatörlere yardımcı olması ve aynı zamanda kömür hazırlama, modelleme ve simülasyon konularında bilgisayar destekli eğitim verilmesi amacı ile kullanılması hedeflenmiştir. Simulator, program ile ilgili tüm işlemlerin yapılmasına olanak sağlayan bir ana modül ile akım şeması çizimi, veri giriş-çıkışı, modele uydurma, performans değerlendirme ve genel amaçlı grafik çizimi modüllerinden oluşmaktadır. KömSim kırma, eleme/sınıflandırma ve özgül ağırlık farklılığına dayalı ayırma birim işlemleri için kullanıcının çalışmalarında içerisinden en uygun olan modeli seçebileceği, çeşitli araştırmacılar tarafından geliştirilen birbirinden farklı modelleri içeren bir model kütüphanesine sahiptir. Kullanım dili Türkçe olan program, Microsoft Visual Basic programlama dili kullanılarak yazılmıştır ve Windows işletim sistemi altında çalışmaktadır. Bu özellikleri ile KömSim'in bilgisayar kullanımı, modelleme ve simülasyon konularında deneyimli ve uzman olmaları gerekmeyen, kömür hazırlama tesis mühendisleri ve operatörleri tarafından kolaylıkla kullanılabilmesi sağlanmıştır. Modelleme ve sayısal çözümleme konularındaki yeni gelişmelerin programa dahil edilebilmesi amacı ile program modüler bir yapıda geliştirilmiştir. Böylece gelecekte kütle denkliği ve model kütüphanesinde olmayan modeller ile yeni birim işlem modellerini içeren modüller oluşturulmasına yönelik yapılacak çalışmalar ile KömSim'in geliştirilmesi sağlanacaktır. Literatürden ve konu ile ilgili yapılmış önceki çalışmalardan alınan ve Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Garp Linyitleri İşletmesi Müessesesi, Tunçbilek Kömür Yıkama Tesisinden alınan numunelerin laboratuvar analizlerinden elde edilen veriler kullanılarak, özgül ağırlık farklılığına dayalı zenginleştirme birim işlemleri için model kütüphanesinde bulunan modellerin doğruluğu sınanmış ve birbirileri ile karşılaştırılması yapılmıştır. Modellerin uygunluğunun kullanılan verilere bağlı olarak değiştiği gözlemlenmekle birlikte, genel olarak hepsinin güvenilir bir şekilde kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. Ağır ortam siklonu ve ağır ortam tamburu için farklı koşullarda alınan veriler ile bu ekipmanların genelleştirilmiş dağılım eğrileri oluşturulmuştur. Oluşturulan eğrilerin iki farklı fonksiyon ile tanımlanması ile yapılan simülasyon çalışmalarından tesis verileri ile oldukça uyumlu olan sonuçlar elde edilmiştir. Sonuçların Gottfried veri tabanı modeli ile yapılan simülasyon çalışmalarından elde edilen sonuçlar ile karşılaştırılması yapılmıştır. Genelleştirilmiş dağılım eğrisi yaklaşımının, özellikle yeterli verinin olmadığı durumlarda uygun ekipman tipinin seçilmesine yönelik tasarım çalışmalarında başarılı bir şekilde kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, a computer program (KömSim) was developed to simulate the performance of coal preparation plants. The aim was to develop a simulator (KömSim ) to be used in plant design, performance evaluation and plant optimization as an aid to engineer and operators working in coal preparation plant. It is also expected that the simulator will be used as a teaching aid for computer aided education of engineering students in the field of coal preparation, modelling and simulation. The simulator consists of a main menu which provides a basis for the execution of all commands related to the program, and modules for drawing flowsheet, data input- output, model fitting, performance evaluation and general purpose plotting. KömSim has a model library containing various models for crushing, screening/classification and gravity separation equipments. The user can select the models for his/her own choice. The program is written using Microsoft Visual Basic programming language operates under Windows operating system, but has an user interface in Turkish. The latter facilities the use of the simulator by the engineer and operators working in coal preparation plants, but not necessarily experienced or educated in the field of modelling and simulation. The program is developed in a modulator structure to simplify the inclusion of new equipment models and developments in numerical analysis. This will provide a good basis for improving KömSim by including a mass balance algorithm and any new models to KömSim. The validity of gravity separation equipment models, within the model library of the simulator was tested using the data obtained from literature, the previous studies in coal preparation plants and sampling survey carried in the coal preparation plant of TKİ-GLİ works. Although the fit of models to data showed some variation from one set to another, it was concluded that all the models satisfactorily simulate the actual operation. A generalized distribution curve was obtained for heavy medium cyclone and heavy medium drum using the data obtained from equipment operating under a wide range of conditions. The fit of two different functions to the data was tested and excellent fit to the plant data was obtained. These results were compared with the simulation data obtained by using Gottfried data base model. It was concluded that the generalized distribution curve approach could satisfactory be used in simulation studies for selecting the optimum type of coal washing equipment when only washability data of coal is available.