Okul yöneticilerinin otantik liderlik davranışlarının öğretmenlerin örgütsel adalet algıları üzerine etkileri: Karaman ilinde bir araştırma
The effects of authentic leadership behaviors of school administrators on teachers' perceptions of organizational justice: A study in Karaman province
  1. Tez No: 729808
  2. Yazar: MUSTAFA KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Okul faaliyetlerinin merkezinde bulunan okul yöneticilerinin davranışları yönetimin en önemli unsurlarından birisini oluşturur. Yöneticiler, öğretmenleri etkileyerek okulun verimliliğine büyük bir katkıda bulunmaktadır. Bu araştırmanın amacı, okul yöneticilerinin otantik liderlik davranışlarının öğretmenlerin örgütsel adalet algıları üzerine etkilerini incelemektir. Araştırma kapsamında Karaman ili merkez okullarında görev yapmakta olan 281 öğretmen ve okul yöneticine anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, yöneticilerdeki otantik liderlik özelliklerinin, öğretmenlerin örgütsel adalet algılarını kuvvetli ve pozitif yönde etkilediği belirlenmiştir. Bunun yanında meslekteki görev süresi, yaş ve çalışılan okulun kademesi değişkenleri yükseldikçe, öğretmenlerin örgütsel adalet algılarının ve yöneticilerinde gözlemledikleri otantik liderlik davranışlarının azaldığı tespit edilmiştir. Ancak katılımcıların cinsiyet, medeni durum, okul kamu-özel türü, sendika, mezuniyet derecesi, görev unvanları gibi sosyo-demografik değişkenlerinin anlamlı bir farklılık ortaya koymadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The behaviours of school administrators, who are at the center of school activities, constitute one of the most important elements of management. Administrators have a great contribution on the efficiency of the school by influencing teachers. The aim of this study is to investigate the effects of school administrators' authentic leadership behaviours on teachers' perceptions of organizational justice. Within the scope of the research, a survey was applied to 281 teachers and school administrators working in the central schools of Karaman. As a result of the research, it was revealed that authentic leadership characteristics of administrators have a strong and positive effect on teachers' perceptions of organizational justice. In addition, it was found that teachers' perceptions of organizational justice and the authentic leadership behaviors observed in their administrators decreased as the variables of tenure in the profession, age and the level of the school worked in increased. However, it was determined that the participants' social-demographic variables such as gender, marital status, school type (public-private), union, graduation degree, job titles did not reveal a significant difference.