The role of urban agriculture in sustainable urban development, creation of social bonds and community formation
Sürdürülebilir kentsel gelişmede, toplum bağlarının oluşturulması ve topluluk oluşumunda kent tarımın rolü
- Tez No: 729837
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE MÜGE AKKAR ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Sürekli artan kentleşme ile birlikte sürdürülebilir kentsel gelişme daha fazla önem kazanmıştır. Sürdürülebilir kentsel gelişmeyi sağlamaya yönelik eylemler birçok açıdan tartışılmıştır. Başarılı sürdürülebilir kalkınma için öngörülen eylemlerden biri, belirli kentsel bağlama göre, topluluğun isteklerine, ihtiyaçlarına ve kültürüne yanıt veren sürdürülebilir topluluklardır. COVID-19 ile şehirlerdeki insanlar yeşil alanların önemini ve sosyalleşme için kritik ihtiyacı fark etmişlerdir. Böylece kentsel tarımsal peyzajlar, sosyal olarak üretken alanlar olarak işlev görerek bu ihtiyaçları karşılamaktadır. Ancak bu alanlar, geçmişteki uygulamalarda, gıda üretimi ve güvenliği gibi ekonomik faydaları için kullanılmıştır. Kentsel tarım alanlarının sosyal çıktılarının sürdürülebilir kentsel kalkınmaya katkılarını daha iyi anlamak için bu çalışma, dört Ankara kent bostanını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu bostanların topluluk oluşumunda sosyal bağlar oluşturarak sürdürülebilir kentsel gelişime nasıl katkıda bulunduğunu incelemektedir. Her yörenin ve mahallenin kendine özgü bağlamı ve özellikleri olduğundan, bu araştırma çoklu vaka çalışması yaklaşımını kullanılmıştır. Mekânsal analizler, doğrudan gözlem ve arşiv çalışmalarının yanı sıra, seçilen dört bostanın kullanıcıları ve yöneticileri ve/veya eğitimcileri ile görüşmeler yapılmıştır. Her bostanın özelliklerini, kentsel tasarım stratejilerini ve sosyal çıktılarını değerlendirmek için NVivo kodlama şemaları oluşturulmuştur. Sonuç olarak, incelenen bostanların kapsayıcı tasarımı, yönetimi ve kullanımı, topluluk etkileşimleri, gönüllü katılım ve mekânsal erişilebilirliği, sürdürülebilir topluluklarda sosyal bağ oluşumunda kritik roller oynadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
With the ever-increasing urbanization, sustainable urban development has gained more importance. Actions to achieve sustainable urban development have been discussed from many perspectives. One of the prescribed actions for successful sustainable development is the sustainable communities according to the specific urban context, responding to the wants, needs and the culture of its community. With the COVID-19, people in cities realized the importance of green spaces and the critical need for socialization. Thus, urban agricultural landscapes fulfill these needs by functioning as socially productive spaces. Yet these areas were, in past practices, used for their economic benefits, such as food production and safety. To better understand the contributions of social outputs of urban agricultural areas to sustainable urban development, this study aims to investigate four community gardens in Ankara. It examines how these gardens contribute to sustainable urban development by creating social bonds in community formation. This research employs a multiple case study approach, since each locality and neighborhood has its own specific context and features. Besides the spatial analyses, direct observation and archival studies, interviews were conducted with the users and managers and/or educators of the four selected community gardens in Ankara. NVivo coding schemes were created to assess the aspects of each community garden, their urban design strategies and social outputs. This research reveals that inclusive design, management and use, community interactions, voluntary involvement and spatial accessibility of these gardens play critical roles in social bond formation in sustainable communities.