Yapıştırıcı ile konik ve eliptik birleştirilen bağlantıların mekanik davranışlarının incelenmesi
Investigation of the mechanical behavior of conical and elliptical ofconnections combined with adhesive
  1. Tez No: 729838
  2. Yazar: ÜNAL KOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEMSETTİN TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada yapıştırma bağlantıların mukavemeti üzerine normal ve kayma geril-melerinin etkilerini daha iyi anlamak üzere koniklik açısının ve eliptiklik yarıçapının değişimi ile ara yüzeyde oluşacak normal ve kayma gerilmelerinin değiştiği uç uca konik ve eliptik iki yapıştırma bağlantı geometrisi incelendi. Alüminyum ve yapı çeliği olmak üzere yapıştırılan iki malzeme farklı açılarda konik ve farklı eğrilik yarıçaplarında eliptik yapıştırma yüzeyleri DP810 yapısal yapıştırıcı kullanılarak elde edilen uç uca bağlantının (butt joint) sayısal analizi yapıldı. Analizlerde hem von Mises akma ve kırılma kriteri hem de Koheziv zone model hasar kriteri kullanılarak bağlantıların aynı yapışma yüzeylerine karşılık farklı açı ve eğrilik yarıçapları için hasar yükleri belirlendi. Ayrıca aynı yüke karşılık bütün yapışma yüzeyleri için gerilme dağılım grafikleri elde edilerek mukayeseleri yapıldı. Çalışmanın sonucunda eşdeğer gerilmeler mukayese edildiğinde Koheziv zone model kullanılarak elde edilen eş değer gerilmelerin daha yüksek olduğu gözlendi. Konik bağlantı geometrisinde açı ve çap değeri arttıkça bağlantının hasar yükleri artmış, eliptik bağlantı geometrisinde ise eğrilik yarıçapının artması ile önce azalmış sonra da artmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, in order to better understand the effects of normal and shear stresses on the strength of adhesive joints, two end-to-end conical and elliptical adhesive joint geometries, in which the normal and shear stresses that will occur at the interface, change with the change of the taper angle and elliptical radius. Numerical analysis of the butt joint, obtained by using DP810 structural adhesive, has been performed on two bonded materials, aluminum and structural steel, with conical bonding surfaces at different angles and elliptical bonding surfaces with different radii of curvature. In the analyzes, failure loads were determined for the same adhesion surfaces of the joints, for the different angles and radii of curvature, using both the von Mises yield and fracture criterion and the cohesive zone model damage criterion. In addition, stress distribution graphs were obtained for all adhesion surfaces and the same load, and their comparisons were made. As a result of the study, when the equivalent stresses were compared, it was observed that the equivalent stresses obtained using the Cohesive zone model were higher. As the angle and diameter value increased in the conical joint geometry, the joint damage loads increased, and in the elliptical joint geometry, it first decreased and then increased with the increase in the radius of curvature.