Al-Muthanna eyaletinde bazı ishalli parazit enfeksiyonlarını tespit etmek için daha doğru bir teşhis yöntemi olarak moleküler-fizyolojik tespit
Molecular-physiological detection as a more accurate diagnostic method to detect some diarrheal parasitic infections in Al-Muthanna province
  1. Tez No: 729836
  2. Yazar: IBRAHIM FADHIL ATIYAH AL-HUSSEIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
İshal en yaygın sağlık sorunlarından biridir, kronik ishalin birçok olası nedeni vardır, ancak Parazitler Bakteriler ve Virüsler gibi mikroorganizmaların neden olduğu gibi, kronik ishalin bazı nedenleri bazen bilinmemektedir. Çalışmamızın amacı bazı bağırsak parazitleri olan ishalli hastalarda koenfeksiyonun saptanmasıdır. Mevcut çalışma, Al-Rumatha Hastanesi Kadın ve Çocuk Hastanesi'ne Şubat / 2021 - Haziran / 2021 tarihleri arasında uzatılan bir dönemde konsülte edilen ishalli hastalardan dışkı örneklerinin toplandığı Al-Muthanna Eyaletinde yapılmıştır. Her iki cinsiyetten farklı yaşlarda alınan ve bağırsak parazitlerinin tespiti için ışık mikroskobunda incelenen örneklerde, sonuçlar göstermiştir ki, INP'li pozitif örneklerin yüzdesi (%78.0), Negatif (%22.0) diğer ishal nedenleri, E. histolytica En yüksek parazit yüzdesi baskın, ardından G. lamblia, en düşük oran ise C. parvum enfeksiyonu Cinsiyet, ikamet yeri ve yaş gruplarına göre enfeksiyon oranlarında istatistiksel olarak anlamlı olmayan farklılıklar vardır; yine de, erkekler kadınlardan daha yüksek oranda enfekte olur. Kırsal alanlardaki çoğu insan kentsel alanlardan daha fazla enfekte olmuştur. Enfeksiyon oranının en yüksek olduğu yaş grubu (1-10 yaş altı) ve en genç yaş grubu (11-20 yaş). E. histolytica, G. lamblia ve C. parvum, , (%96) bağırsak parazitli pozitif ve (%4) negatif olmak üzere toplam 100 mikroskopi inceleme örneği PCR ile incelenir. E. histolytica (%53.8) ile baskın parazittir, bunu G. lambliawith (%34.4) ve en düşük parazit enfeksiyonu (%11.8) ile C. Parvum ile enfekte olmuştur. Cinsiyet yerleşimine ve yaş gruplarına göre istatistiksel olarak anlamlı olmayan farklılıklar vardır. Bununla birlikte, en fazla enfeksiyon kadınlardan daha fazla erkeklerde ve en fazla enfeksiyon kırsal kesimde kentsel nüfustan daha fazla ve en yüksek enfeksiyon oranı yaş grubunda (1-10 yaş altı) ve en düşük yaş grubunda (11-20 yaş) ). Yerel Entamoeba histolytica, Giardia intestinalis, Cryptosporidium parvum IQS izolatlarında NCBI-Blast ile ilişkili izolatlarla karşılaştırılan küçük alt birim ribozomal RNA genlerinin genetik doğrulayıcı tespiti ve genetik varyasyon (ikame Mutasyonları) analizi için DNA dizileme yöntemi uygulandı. Son olarak, yerel Entamoeba histolytica, Giardia intestinalis, Cryptosporidium parvum IQS izolatları, NCBI Genbank'a gönderildi ve erişim numaralarıyla tanımlandı (OL719307, OL719308, OL740025).
Özet (Çeviri)
Diarrhea is one of the most common health problems, there are many possible causes of chronic diarrhea, such as that causes by microorganisms as Parasites Bacteria, and Viruses, however, some causes of chronic diarrhea sometimes remain unknown. The aim of our study is detection of the co-infection of some intestinal parasites diarrheal patients. The current study was carried out in Al-Muthanna Province which included collection of stool samples from diarrheic patients who were consulted in female and children's Hospital of General Al- Rumatha Hospital at a period extended from Febraury / 2021 – June / 2021. 100 people stool samples taken with different ages to both sexes and examined by light microscope for detection of intestinal parasites, the results showed that the percentage of positive samples with INPs are (78.0%), Negative (22.0%) other causes of diarrhea, E. histolytica was predominant parasite highest percentage ,followed by G. lamblia , while the lowest rate with C. parvum infection. There are non-statistically significant variations in infection rates by gender, residence, and age groups; nonetheless, men are infected at a higher rate than females. The most people in rural areas were infected than in urban areas.The age group with the greatest infection rate (less than 1 – 10 years) as well as the youngest age group (11-20 years). A total of 100 microscopy examination samples are examined by PCR for diagnosis of E. histolytica, G. lamblia, and C. parvum, , (96%) positive samples with intestinal parasites, and (4%) negative is the dominant parasite E. histolytica with (53.8%), followed by G. lambliawith (34.4%) and the lowest parasitic infection with (11.8%) C. Parvum infected There are non-statistically significant differences according to gender habitation, and age groups . However, the most infection was with males more than females and the most infection was in rural more than an urban population, and the highest infection rate in age group (less than 1 – 10 years) and the lowest age group (11-20 years). The DNA sequencing method was carried out to genetic confirmative detection and genetic variation (substitution Mutations) analysis for small subunit ribosomal RNA genes in local Entamoeba histolytica, Giardia intestinalis, Cryptosporidium parvum IQS isolates that compared with NCBI-Blast related isolates . Finally, the local Entamoeba histolytica, Giardia intestinalis, Cryptosporidium parvum IQS isolates were submitted into NCBI Genbank and identified by accession numbers (OL719307, OL719308, OL740025).