Subakromiyal sıkışma sendromlu hastalarda pulse elektromanyetik alan tedavisinin etkinliği: Çift kör randomize sham kontrollü çalışma
Effectiveness of pulse electromagnetic field therapy in patients with subacromial impingement syndrome: A double-blind randomized sham controlled study
- Tez No: 729859
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDA ADAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Bu çalışmada subakromiyal sıkışma sendromu (SSS)'nun tedavisinde pulse elektromanyetik alan tedavisinin (PEMT) omuz ağrısı, fonksiyonu, kas gücü ve yaşam kalitesi üzerindeki erken ve geç dönem etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya öykü, fizik muayene ve manyetik rezonans görüntüleme ile SSS tanısı alan 80 hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastalar kapalı zarf yöntemi kullanılarak PEMT grubu (n=40) ve sham PEMT grubu (n=40) olarak iki gruba ayrıldı. PEMT grubuna haftada 5 gün, günde toplam 60 dakika olacak şekilde 4 hafta boyunca etkilenen omuz bölgesine yönelik PEMT (30 dakika, 50 Hz frekans, 85 gauss) ve egzersiz programı (30 dakika, codman, eklem hareket açıklığı, germe, izometrik ile izotonik güçlendirme egzersizleri); sham PEMT grubuna ise haftada 5 gün, günde toplam 60 dakika olacak şekilde 4 hafta boyunca etkilenen omuz bölgesine yönelik sham PEMT (30 dakika) ve egzersiz programı (30 dakika, codman, eklem hareket açıklığı, germe, izometrik ile izotonik güçlendirme egzersizleri) uygulandı. Tedaviler her iki gruba da aynı terapist tarafından toplam 20 seans uygulandı. Hastaların demografik verileri kaydedildi. Değerlendirme parametreleri; semptom süreleri, pasif ve aktif omuz eklem hareket açıklıkları, Visuel Analog Skala (VAS), Constant Murley Skoru (C-MS), Omuz Ağrı ve Dizabilite İndeksi (OADİ), SF-36 Yaşam Kalitesi Değerlendirme Anketi ve izokinetik dinamometre ile omuzun üç farklı hızda kas gücü ölçümünden oluşmaktaydı. Değerlendirmeler, tedavi öncesi (T0), tedavi sonrası (4. hafta, T1) ve 12. haftada (T2) yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to evaluate the early and late effects of pulse electromagnetic field therapy (PEMT) on muscle strength, quality of life, shoulder pain and function in the treatment of subacromial impingement syndrome (SIS). Materials-Methods: Eighty patients diagnosed with SIS by anamnesis, physical examination and magnetic resonance imaging were included in the study. The patients included in the study were divided into two groups as the PEMT group (n=40) and the sham PEMT group (n=40) using the closed envelope method. In the PEMT group, PEMT (30 min PEMT, 50 Hz frequency, 85 gauss) and exercise program (30 minutes, codman, range of motion, stretching, isometric and isotonic strengthening exercises) for 4 weeks, 5 days a week for 60 minutes; In the sham PEMT group, sham PEMT (30 minutes) and exercise program (30 minutes, codman, range of motion, stretching, isometric and isotonic strengthening exercises) for 4 weeks, 5 days a week for 60 minutes. Treatments were administered by the same therapist for a total of 20 sessions in both groups. Demographic data of the patients were recorded. Patient evaluation parameters were symptom duration, passive and active shoulder range of motion, Visual Analogue Scale (VAS), Constant Murley Score (C-MS), Shoulder Pain and Disability Index (SPADI), SF-36 Quality of Life Assessment Questionnaire, isokinetic dynamometer (it included measurement of muscle strength of the shoulder at three different speeds). Patient assessments were made before treatment (T0), after treatment (4.th week, T1), and at the 12. week (T2).