Subakromial sıkışma sendromlu hastalarda skapular stabilizasyon egzersizleri ve servikal stabilizasyon egzersizlerinin etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of scapular stabilization exercises and cervical stabilization exercises in patients with subacromial impingement syndrome
- Tez No: 832440
- Danışmanlar: PROF. DR. SELDA BAŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı subakromial sıkışma sendromlu (SSS) hastalarda servikal stabilizasyon egzersizlerinin skapular kas aktivitesi üzerindeki etkisini belirlemek ve farklı egzersizlerin etkisi ile karşılaştırmaktır. 45 hasta randomize 3 gruba ayrıldı. 1.Gruba Coldpack, TENS, kesikli ultrason ve aktif yardımlı egzersizler; 2.Gruba 1. Grupta uygulanan programa ek olarak skapular stabilizasyon egzersizleri; 3.Gruba 1. Grupta uygulanan programa ek olarak servikal stabilizasyon egzersizleri uygulandı. Tedavi sonrasında ağrı; eklem hareket açıklığı (EHA); posterior kapsül kısalığı ve pektoralis minör indeksi (PMİ); torasik kifoz indeksi (TKİ); baş eğim açısı (BEA), kraniovertebral açı (KVA) ve ön omuz açısı (ÖOA); kranioservikal fleksiyon testi (KSFT) kas kuvveti; skapular kasların kas aktiviteleri, fonksiyon, özür durumu ve yaşam kalitesi değerlendirildi. Değerlendirmelere göre ağrı şiddeti, EHA, BEA, KVA, PMİ, TKİ, fonksiyon, özür durumu ve yaşam kalitesi skorlarında üç grupta da iyileşme sağlandı. KSFT aktivasyon skorunda yalnız 2. ve 3.Grupta artış gözlendi, değişimler gruplar arasında benzerdi. Boyun kaslarının enduransındaki gelişimde üç grubun birbirine üstünlüğü yoktu. 1. ve 3.Grup omuz çevresi kas kuvvetlerinde gelişme sağlarken skapular kasların kuvvetinde değişim sağlayamadı. 2.Grup skapular kas kuvvetinin en fazla değişim gösterdiği gruptu. Skapular kas aktivasyonları her üç grupta tedavi sonunda genel olarak değişim göstermemiş olmakla birlikte üç grup arasında birbirine herhangi bir üstünlük de tespit edilmedi. Sonuç olarak, SSS'li hastalarda skapular stabilizasyon egzersizleri ve servikal stabilizasyon egzersizleri ağrı şiddeti, EHA, postür, fonksiyon, özür durumu ve yaşam kalitesinde gelişme sağlamıştır. Skapular stabilizasyon egzersizlerinin skapula çevresi kaslarda, servikal stabilizasyon egzersizlerinin omuz çevresi kaslarda kuvvet artışı sağladığı belirlenmiştir. Skapular stabilizasyon egzersizleri ve servikal stabilizasyon egzersizlerinin kas aktivitesi üzerinde farklı bir etki oluşturmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of cervical stabilization exercises on scapular muscle activity in patients with subacromial impingement syndrome (SIS) and to compare with different exercises. 45 patients were randomly divided into 3 groups. Group 1 includes Coldpack, TENS, pulsed ultrasound and active assisted exercises; in addition to the 1st program,scapular stabilization exercises were applied to Group 2 and cervical stabilization exercises to Group 3. Before and after treatment pain, joint range of motion (ROM), posterior capsule thightness, pectoralis minör index (PMI), thoracic kyphosis index (TKI), head tilt angle (HTA), craniovertebral angle (CVA) and anterior shoulder angle (ASA), craniocervical flexion test (CSFT), muscle strength, muscle activities, function, disability and quality of life of the scapular muscles were evaluated. According to the evaluations, pain severity, ROM, HTA, CVA, PMI, TKI, function, disability and quality of life scores were improved in all three groups. There was an increase in CSFT activation score after treatment in the 2nd and 3rd groups, the changes were similar between the groups. There was no superiority between the three groups in the development of neck muscle endurance. The 1st and 3rd groups provided improvement in the muscle strength of the shoulder girdle, they did not change the strength of the scapular muscles. Group 2 was the group in which scapular muscle strength showed the greatest change. Sapular muscle activations did not change at the end of the treatment in all three groups, and no superiority was detected between the three groups. In conclusion, scapular stabilization exercises and cervical stabilization exercises improved pain intensity, ROM, posture, function, disability and quality of life in patients with SIS. It has been determined that scapular stabilization exercises increase strength in the muscles around the scapula, and cervical stabilization exercises increase the strength in the muscles around the shoulder. It was observed that scapular stabilization exercises and cervical stabilization exercises did not have a different effect on muscle activity.