Nation state and architecture in early republican Turkey: The Building process of Ankara as the national capital
Ulus devlet ve erken cumhuriyet Türkiye'sinde Türk mimarisi: Ulusal başkent olarak Ankara'nın inşa süreci
  1. Tez No: 72992
  2. Yazar: F. AYŞIN KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ECEVİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
oz ULUS DEVLET VE ERKEN CUMHURİYET TÜRKİYESİNDE TÜRK MİMARİSİ: Ulusal Başkent Olarak Ankara'nın İnşa Süreci Koçak, F. Aysın M.S., Sosyoloji Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Mehmet Ecevit Nisan 1998, 89 sayfa Ulusal Kimliği oluşturma süreci, devletin iktidarının meşruluğunu destekleme ve güçlendirme sürecidir. Siyasi iktidar ve kontrol, ifadesini sembolik çevrede bulur. Başkentin planı, ulusal devlet iktidarının önemli ifadelerinden biridir. Buda başkentin şehir planı ve mimarisi tarafından sembolize edilir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de erken Cumhuriyet döneminde ulusal kimlikle yapısal çevre arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Ancak, bu ilişki çerçevesinde, devletin siyasi amaçlarının başkent Ankara'nın inşa sürecini nasıl etkilediği anlaşılır. Bu çalışma, Ankara örneğinde, ulusal kimlikle, mimari ve şehir planı arasındaki ilişkiyi kurar ve Türk mimarlarının“ulusal mimari”arayışları üzerinde durur. Ayrıca, siyasi iktidarın Ankara'nın Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti olması kararındaki önemli rolünü araştırır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT NATION STATE AND ARCHITECTURE IN EARLY REPUBLICAN TURKEY The Building Process of Ankara as the National Capital Koçak, F. Ayş m M.S., Department of Sociology Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Mehmet Ecevit April 1998, 89 pages Building of a national identity is a process to support and strengthen the legitimacy of state power. Political power and control are expressed by symbolic environment. Design of capital city which is one of the significant expressions of national state power, is symbolized by architecture and urban planning of capital city. The aim of this study, is to investigate the relations between the built environment and the national identity in the early Republican period in Turkey. This study will focus on how political purposes of state shaped and influenced on building process of its capital city in the case of Ankara. This study tries to establish the relationship between national identity and architecture and urban design in the case of Ankara and touches upon the search of 'National Architecture' of Turkish architects. It also examines the political power that played a crucial role in the decision of Ankara as the capital city of Republican Turkey. Ill