Deneysel iskelet kası hasar modelinde darbeli elektromanyetik alan tedavisi ve germe egzersizinin etkinliğinin incelenmesi
Investigation of the effectiveness of pulsed electromagnetic field therapy and stretching exercise in experimental skeletal muscle damage model
- Tez No: 729928
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ÇÖMLEKÇİ, PROF. DR. FERDİ BAŞKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Çalışmamızda germe egzersizi ile darbeli elektromanyetik alan (DEMA) yönteminin kas yaralanması tedavisindeki etkinliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda 5 adet ön, 64 adet ana çalışmada olmak üzere toplam 69 adet Wistar Albino cinsi rat kullanılmıştır. Ön çalışma ideal darbeli elektromanyetik alan tedavi süresinin belirlenmesi amacıyla planlanmış ve ratlar 5 gruba (hasar, DEMA1 saat, DEMA2 saat, DEMA4 saat, DEMA6 saat) ayrılmıştır. Ana çalışmada ratlar 8 gruba (Kas Hasarı+Kontrol 7. ve 14. gün grupları, Kas Hasarı+DEMAideal 7. ve 14. gün grupları, Kas Hasarı+Egzersiz 7. ve 14. gün grupları, Kas Hasarı+DEMAideal+Egzersiz 7. ve 14. gün grupları) ayrılmıştır. İskelet kası hasarı 18g biyopsi iğnesi kullanılarak oluşturulmuştur. Germe egzersizleri 10 tekrar şeklinde (her tekrar 1 dakika germe ve 30 saniye dinlenme), DEMA tedavisi ise ön çalışma ile belirlenen süre ile uygulanmıştır. Ratlar, 7. gün ve 14. günlerde tedavilerin etkilerine bakılmak üzere sakrifiye edilmiştir. Deney sonunda alınan kas dokularında genetik, histopatolojik ve immünohistokimyasal değerlendirmeler yapılmıştır. Ön çalışma sonuçlarına göre ideal DEMA süresinin 6 saat olduğu belirlenmiştir. Ana çalışma sonuçlarına göre mononükleer hücre infiltrasyonu, kas dejenerasyonu, atrofi ve nekroz açısından değerlendirildiğinde 7. ve 14.
Özet (Çeviri)
In our study, we purposed to evaluate the efficacy of stretching exercise and pulsed electromagnetic field (PEMF) method in the treatment of muscle injury. In our study, a total of 69 Wistar Albino rats were used, 5 of which were in the preliminary study and 64 in the main study. The preliminary study was planned to determine the ideal pulsed electromagnetic field treatment time and the rats were divided into 5 groups (damage, PEMF1 hour, PEMF2 hours, PEMF4 hours, PEMF6 hours). In the main study, animals were divided into 8 groups (Muscle Injury+Control Day 7 and 14 Groups, Muscle Injury+PEMFideal Day 7 and 14 Groups, Muscle Injury+Exercise Day 7 and 14 Groups, Muscle Injury+PEMFideal+Exercise 7. and Day 14 Groups). Skeletal muscle injury was established using an 18g biopsy needle. Stretching exercises were applied as 10 repetitions (1 minute stretching and 30 seconds rest for each repetition), and PEMF treatment was applied for the time determined by the preliminary study. Experimental animals were sacrificed on the 7th and 14th days to see the effects of the treatments. At the end of the experiment, genetic, histopathological and immunohistochemical evaluations were made in the muscle tissues taken. According to the preliminary study results, it was determined that the ideal PEMF time was 6 hours.