Servikal distoni, hemifasiyal spazm, blefarospazm tanılı hastalarda non-motor semptomların değerlendirilmesi ve motor semptomlarla korelasyonu
Evaluation of non-motor symptoms in patients diagnosed with cervical dystonia, hemifacial spasm, blepharospasm and the correlation with motor symptoms
  1. Tez No: 729929
  2. Yazar: NİHAN HANİFE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE BİLEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Non-motor semptomların çeşitli hareket bozukluklarında yaşam kalitesi ve morbidite üzerinde önemli etkileri olduğu kabul edilmektedir. Bununla birlikte, bu semptomların hastalıklarda görülme sıklığı, etiyolojisi, patofizyolojisi ve tedavisi yeterince tanımlanmamıştır. Çalışmamızda servikal distoni, hemifasiyal spazm, blefarospazm tanıları ile takip edilen hastalarda psikiyatrik bozukluklar, bilişsel durum, uyku başta olmak üzere çeşitli non-motor semptomları değerlendirmeyi ve bu semptomların motor semptomların şiddeti ile ilişkili olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Araştırma Mart 2021- Haziran 2021 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi Nöroloji Polikliniği'nde kesitsel, gözlemsel, vaka-kontrol çalışması olarak yapıldı. Araştırmaya katılmayı kabul eden ve hemifasiyal spazm (HFS), blefarospazm (BFS) ve servikal distoni (SD) tanılarından birini almış, 18-75 yaş arasındaki hastalar ile kontrol grubu olarak yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi uyumlu olan ve hareket bozukluğu tanısı, klinik bulguları olmayan gönüllüler çalışmaya dahil edildi. Hastalık şiddetlerini belirlemek için her gruba özgü motor şiddet ölçekleri kullanıldı. Non-motor semptomları değerlendirmek için Türkçe versiyonunun geçerlilik ve güvenilirlik çalışması bulunan Montreal bilişsel değerlendirme ölçeği (MoCA), Pittsburgh uyku kalite indeksi (PSQI), Epworth uykululuk skalası (ESS), non-motor semptomlar skalası (NMSQ), Beck depresyon ölçeği (BDI), Beck anksiyete ölçeği̇ (BAI) hasta ve kontrol gruplarına uygulandı. Veriler IBM SPSS V 23 ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Non-motor symptoms are considered as an important modifier of quality of life and morbidity in various movement disorders. However; the incidence, etiology, pathophysiology and treatment of these symptoms in diseases have not been adequately defined. In our study, we aimed to evaluate various non-motor symptoms, especially psychiatric disorders, cognitive status, and sleep, in patients followed up with the diagnoses of cervical dystonia, hemifacial spasm, and blepharospasm, and to investigate whether these symptoms are related to the severity of motor symptoms. Materials and Methods: The study was conducted as a cross-sectional, observational, case-control study in Ankara City Hospital Neurology Department between March 2021 and June 2021. Patients between the ages of 18-75 who accepted to participate in the study and had one of the diagnoses of hemifacial spasm (HFS), blepharospasm (BPS) and cervical dystonia (CD). Healthy volunteers who were matched for age, gender, educational background and had no movement disorder diagnosis and clinical findings as the control group were included in the study. Motor severity scales specific to each group were used to determine disease severity. To evaluate non-motor symptoms, the Turkish version of the Montreal cognitive assessment scale (MoCA), Pittsburgh sleep quality index (PSQI), Epworth sleepiness scale (ESS), non-motor symptoms questionnarie (NMSQ), Beck depression scale (BDI), Beck anxiety scale (BAI) were applied to the patient and control groups. Data were analyzed with IBM Statistical Package for Social Sciences (SPSS) program V23.