Bursa Orman İşletme Müdürlüğü sahalarında Scolytınae (Col.: Curculionidae) türleri üzerine gözlemler
Observations on Scolytinae (Col.: Curculionidae) species in Bursa Forest Enterprise Management stands
  1. Tez No: 729959
  2. Yazar: TUTKU GENCAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bursa Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı ormanlarda kabuk böceği türlerini ve önemli türlerin biyolojilerini tespit etmek amacıyla yapılan bu çalışma 2021 yılında gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla Bursa Orman İşletme Müdürlüğü sınırlarında zararın yoğun olarak görüldüğü 10 adet deneme sahası alınmıştır. Çalışmalar deneme sahalarında periyodik olarak gerçekleştirilirken, diğer taraftan kabuk böceği türlerini ve doğal düşmanlarını tespit etmek amacıyla işletme müdürlüğüne bağlı sahalarda tarama çalışmaları yürütülmüştür. Bu kapsamda alanlara tuzak ağaçları tesis edilmiştir. Üretim bölmelerinde bekleyen orman emvalleri ve dikili kuru ağaçlarda gözlemler yapılmıştır. Önemli kabuk böceği türlerinin ergin uçuş periyodunu ve popülasyon yoğunluklarını belirlemek amacıyla feromon tuzakları kullanılmıştır. Çalışma sonucunda 40 adet Scolytinae türü tespit edilmiştir. Bu türler; Hylastes angustatus (Herbst), Hylastes ater (Paykull), Hylastes attenuatus (Erichson), Hylastes linearis (Erichson), Hylurgops palliatus (Gyllenhal), Hylurgus ligniperda (Fabricius), Hylurgus micklitzi Watchtl, Tomicus destruens (Wollaston), Tomicus minor (Hartig), Tomicus piniperda (Linnaeus), Phloeosinus armatus (Reitter), Carphoborus minimus (Fabricius), Cryphalus piceae (Ratzeburg), Ernoporicus fagi (Fabricius), Crypturgus numidicus (Ferrari), Dryocoetes villosus (Fabricius), Taphrorychus ramicola (Reitter), Taphrorychus villifrons (Dufour), Ips acuminatus (Gyllenhal), Ips mannsfeldi (Wachtl), Ips sexdentatus (Boerner), Orthotomicus erosus (Wollaston), Orthotomicus longicollis (Gyllenhal), Orthotomicus pinivorus (Schedl), Pityogenes bistridentatus (Eichhoff), Pityogenes calcaratus (Eichhoff), Pityokteines curvidens (Germar), Pityokteines spinidens (Reitter), Pityokteines vorontzowi (Jacobson), Scolytus amygdali (Guérin-Méneville), Scolytus intricatus (Ratzeburg), Scolytus kirschii kirschii (Skalitzky), Scolytus rugulosus (P.W.J. Müller), Scolytus scolytus (Fabricius), Anisandrus dispar (Fabricius), Xyleborinus saxesenii (Ratzeburg), Xyleborus eurygraphus (Ratzeburg), Xyleborus monographus (Fabricius), Trypodendron lineatum (Olivier), Trypodendron signatum (Fabricius)'dur. Tespit edilen kabuk böceklerinin avcısı olarak ise 25 adet tür tespit edilmiştir. Bu türler Synuchus vivalis (Illiger), (Col.: Carabidae), Clerus mutillarius (Fabricius), Opilo taeniatus (Klug), Thanasimus formicarius (Linnaeus), Trichodes apiarius (Linnaeus), (Col.: Cleridae), Aulonium ruficorne (Oliver), (Col.: Colydiidae), Anthrenus scrophulariae (Linnaeus), Trogoderma angustum (Solier), Trogoderma glabrum (Herbst), (Col.: Dermestidae), Ampedus cinnaberinus (Eschscholtz), (Col.: Elateridae), Cylister angustatus (Hoffmann), (Col.: Histeridae), Cylister elongatus (Thunberg), (Col.: Histeridae), Cylister filiformis (Erichson), (Col.: Histeridae), Rhizophagus depressus (Fabricius), Rhizophagus dispar (Paykull), (Col.: Monotomidae), Ipidia binotata (Reitter), (Col.: Nitidulidae), Hypnogyra angularis (Ganglbauer), Megalinus scutellaris (Fauvel), Tachinus sp. (Col.: Staphylininae), Corticeus fraxini (Kugelann), Corticeus linearis (Fabricius), Corticeus pini (Panzer), (Col.: Tenebrionidae), Nemosoma elongatum (Linnaeus), (Col.: Trogossitidae), Temnochila caerulea (Olivier), (Col.: Trogossitidae), Dichrostigma flavipes (Stein), (Rap.: Raphidiidae)'dir.
Özet (Çeviri)
This study, which was carried out in order to determine the bark beetle species and the biology of important species in the forests of Bursa Forest Enterprise Management, was carried out in 2021. For this purpose, ten study areas were taken within the borders of Bursa Forest Enterprise Management, where the damage was intense. While the studies were carried out periodically in the study areas, on the other hand, surveying were carried out in the fields affiliated to the directorate to detect bark beetle species and their predators. In this context, trap trees were prepared in the areas. Observations were made on forest properties, snags and downed woody material standing in production areas. In order to determine the adult flight period and population densities of important bark beetle species, pheromone traps were used. As a result of the study, 40 Scolytinae species were identified. These species are; Hylastes angustatus (Herbst), Hylastes ater (Paykull), Hylastes attenuatus (Erichson), Hylastes linearis (Erichson), Hylurgops palliatus (Gyllenhal), Hylurgus ligniperda (Fabricius), Hylurgus micklitzi Watchtl, Tomicus destruens (Wollaston), Tomicus minor (Hartig), Tomicus piniperda (Linnaeus), Phloeosinus armatus (Reitter), Carphoborus minimus (Fabricius), Cryphalus piceae (Ratzeburg), Ernoporicus fagi (Fabricius), Crypturgus numidicus (Ferrari), Dryocoetes villosus (Fabricius), Taphrorychus ramicola (Reitter), Taphrorychus villifrons (Dufour), Ips acuminatus (Gyllenhal), Ips mannsfeldi (Wachtl), Ips sexdentatus (Boerner), Orthotomicus erosus (Wollaston), Orthotomicus longicollis (Gyllenhal), Orthotomicus pinivorus (Schedl), Pityogenes bistridentatus (Eichhoff), Pityogenes calcaratus (Eichhoff), Pityokteines curvidens (Germar), Pityokteines spinidens (Reitter), Pityokteines vorontzowi (Jacobson), Scolytus amygdali (Guérin-Méneville), Scolytus intricatus (Ratzeburg), Scolytus kirschii kirschii (Skalitzky), Scolytus rugulosus (P.W.J. Müller), Scolytus scolytus (Fabricius), Anisandrus dispar (Fabricius), Xyleborinus saxesenii (Ratzeburg), Xyleborus eurygraphus (Ratzeburg), Xyleborus monographus (Fabricius), Trypodendron lineatum (Olivier), Trypodendron signatum (Fabricius). 25 species were identified as the predators of the bark beetles. These species are; Synuchus vivalis (Illiger), (Col.: Carabidae), Clerus mutillarius (Fabricius), Opilo taeniatus (Klug), Thanasimus formicarius (Linnaeus), Trichodes apiarius (Linnaeus), (Col.: Cleridae), Aulonium ruficorne (Oliver), (Col.: Colydiidae), Anthrenus scrophulariae (Linnaeus), Trogoderma angustum (Solier), Trogoderma glabrum (Herbst), (Col.: Dermestidae), Ampedus cinnaberinus (Eschscholtz), (Col.: Elateridae), Cylister angustatus (Hoffmann), (Col.: Histeridae), Cylister elongatus (Thunberg), (Col.: Histeridae), Cylister filiformis (Erichson), (Col.: Histeridae), Rhizophagus depressus (Fabricius), Rhizophagus dispar (Paykull), (Col.: Monotomidae), Ipidia binotata (Reitter), (Col.: Nitidulidae), Hypnogyra angularis (Ganglbauer), Megalinus scutellaris (Fauvel), Tachinus sp. (Col.: Staphylininae), Corticeus fraxini (Kugelann), Corticeus linearis (Fabricius), Corticeus pini (Panzer), (Col.: Tenebrionidae), Nemosoma elongatum (Linnaeus), (Col.: Trogossitidae), Temnochila caerulea (Olivier), (Col.: Trogossitidae), Dichrostigma flavipes (Stein), (Rap.: Raphidiidae).