Yabancı orijinli bazı çilek genotiplerinin Adana ekolojik koşullarında performansları
The performances of some foreign strawberry genotypes in Adana ecological conditions
  1. Tez No: 729981
  2. Yazar: ELİCE BAYER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESİBE EBRU KAFKAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tezde bazı Avrupa orijinli çilek genotiplerinin Adana ekolojik koşullarında meyve verim ve kalite özellikleri bakımından performanslarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda İtalya orijinli 3 adet (AN124553, AN142161, AN131355), Fransa orijinli 4 adet (EXP 118, EXP 121, EXP 129 VE EXP 801) çilek genotipi materyal olarak kullanılmıştır. Tezde yer alan 7 farklı genotip, bitki başına verim, meyve şekli, meyve rengi, ortalama meyve ağırlığı, kalite sınıflaması, SÇKM(Suda Çözünebilir Toplam Kuru Madde), toplam fenol, toplam antioksidan kapasite, toplam antosiyanin, aroma, şeker ve organik asit içeriklerine göre karakterize edilmişlerdir. Elde edilen en yüksek değerler toplam bitki başına verim bakımından AN142161 genotipinde (832,15 g/bitki), ortalama meyve ağırlığıAN14261 genotipinde (12,37 g/adet), SÇKM ortalama değerin ise (%8,5) EXP 121 genotipinde olduğu tespit edilmiştir. Toplam fenol içeriği bakımından ortalama en yüksek değer EXP 801 genotipinde (551,47mg/GAE100g), toplam şeker değeri en yüksek EXP 121 genotipinde (%12,23), L-askorbik asit ortalama değerleri en yksek EXP 121 genotipinde (73,71 mg/100g) ve sitrik asit ortalama değeri ise en yüksek EXP 801 genotipinde (789,82 mg/100g) belirlenmiştir. Sonuç olarak bitki başına verim ve ortalama meyve ağırlığında AN142161 genotipinin, SÇKM, toplam şeker ve L-Askorbik asit içeriğinin EXP 121 genotipi ve toplam fenol, sitrik asit değerleri bakımından EXP 801 genotipin de ön plana çıktığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to determine the performance of some European origin strawberry genotypes in terms of fruit yield and quality characteristics under the ecological conditions of Adana. In this context, 3 strawberry genotypes originating from Italy (AN124553, AN142161, and AN131355) and 4 originating from France (EXP 118, EXP 121, EXP 129, and EXP 801) were used as material. Seven different genotypes in the thesis are characterized in terms of fruit yield per plant, fruit shape, fruit color, fruit weight, quality classification, Total Water Soluble Dry Matter, total phenol, total antioxidant capacity, total anthocyanin, aroma, sugar, and organic. It was determined that the highest values obtained were in AN142161 genotype where the total yield per plant was 832.15 g/plant, the average fruit weight in the same genotype was 12.37 g/plant, while the mean value of Total Water Soluble Dry Matter was 8.5% in EXP 121 genotype. In terms of total phenol content, the highest average value was in EXP 801 genotype (551.47 mg/GAE 100g), the highest total sugar value the highest average L-ascorbic acid value was found was determined in EXP 121 genotype (12.23% and 73.71 mg/100g, respectively), and the highest mean value of citric acid was determined in EXP 801 genotype (789.82 mg/100g). As result, it was determined that AN142161 genotype has the highest yield and average fruit weight, the EXP 121 genotype have the highest total sugar and L-Ascorbic acid content and EXP 801 genotype have the highest total phenol and citric acid values per plant and were also prominent in yield and average fruit weight per plant.