Rönesans Yeni-Platoncu gelenekte insan anlayışı
The human understanding in the Renaissance Neoplatonism tradition
- Tez No: 729989
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ÇÖREKCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Rönesans, uygarlık tarihi açısından bir dönüm noktasıdır. Felsefi, teolojik, politik ve sanatsal birçok gelişmenin olduğu bu dönem aynı zamanda yeni bir insan anlayışın doğumuna tanık olmuştur. Hümanizmden, Hermetizmden ve Yeni Platonculuktan beslenen bu anlayış öncüllerinden ve ardıllarından farklı, özgün bir yapıdadır. Bu çalışma kadim bilgeliklerin Yeni Platonculukla sentezlenmesinin ardından ortaya çıkan insan anlayışını incelemeyi amaçlar. Filozof, rahip, sanatçı ve bilim insanı vasıflarını taşıyan bu özgün insan magus figürüdür. Dönemin tarihsel koşulları ve arayışları neticesinde ortaya çıkan bu anlayışın etik, epistemolojik ve ontolojik sonuçları olmuştur. Çalışmamız bu sonuçları gözeterek Rönesans'ın insan tasarımı ve anlayışını farklı perspektiflerden ele alarak incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Renaissance is a turning point in the history of civilization. This period, in which many philosophical, theological, political and artistic developments took place, also developed a new understanding of human being. This understanding, fed by Humanism, Hermetism and Neoplatonism, has a unique structure different from its predecessors and successors. This study aims to examine the human understanding that emerged after the synthesis of ancient wisdoms with Neoplatonism. This human being is a magus figure who has the characteristics of a philosopher, priest, artist and scientist. This understanding, which emerged as a result of the historical conditions and searches of the period, had ethical, epistemological and ontological consequences. Our study aims to examine the human design and understanding of the Renaissance by considering these results from different perspectives.