Rekreasyonel faaliyetleri tercih etmede kuşakların etkisi: Turizm çalışanları üzerine bir uygulama
The effect of generations on preferring recreaction activities: An application on tourism workers
- Tez No: 729988
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAYLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Benzer zaman aralıklarında dünyaya gelmeleri nedeniyle aynı tarihsel, sosyal ve kültürel olayların yaşayan ve bunlara bağlı deneyimler edinen insanlar, birbirlerine benzer davranış ve düşünce şekilleri ile benzer tutum ve algılara sahip oldukları fikrine sahip kuşak teorilerine dayanan beş kuşak bulunmaktadır. Bu kuşak sınıflandırmasının her birinin içerisinde bulunan insanların dünya görüşleri farklı olabileceği gibi rekreasyonel faaliyet tercihleri de birbirinden farklı olabilmektedir. Rekreasyon faaliyetlerinin doğası gereği insanlar ile ilişkilidir. Rekreasyon faaliyetini gerçekleştiren insanlar göz önünde bulundurulduğunda kuşak farklılıklarından kaynaklanan farklılıklar olacağı düşünülmektedir. Bunun yanı sıra rekreasyon olgusunun en büyük kaynaklarından biri olan turizm kavramı ile etkileşimi fazladır. Bu etkileşimin paydaşlarından biri olan turizm çalışanları direkt olarak birçok rekreasyonel faaliyete ve bu faaliyetlerin gerçekleşmesine hizmet etmektedir. Birçok ortak noktada buluşan rekreasyon faaliyetleri ve turizm çalışanlarının gerçekleştirecekleri rekreasyonel faaliyeti belirlemede bireysel deneyimleri ile ilgilide olabileceği için kuşak farklılıklarının olması mümkündür. Buradan hareketle bu çalışmanın ana amacı turizm çalışanlarının rekreasyonel faaliyetleri tercihlerini kuşak teorileri kapsamında incelemektir. Çalışmada ilgili kuşak teorileri ve rekreasyon literatürleri dikkate alınarak hazırlanan görüşme formu ile kuşak farklılıklarının rekreasyonel faaliyet tercihinde oluşabilecek farklılıkları anlamak için X,Y ve Z kuşaklarından 15'er toplam 45 birey ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler kuşak teorileri çerçevesinde incelenerek karşılaştırılmış ve araştırmaya katılan X,Y ve Z kuşağı turizm iş görenleri ile yapılan birebir görüşmeler sonucunda rekreasyonel faaliyet tercihleri arasında farklılıklar olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
There are five generations based on generational theories, which have the idea that people who have lived through the same historical, social and cultural events and have experiences related to them due to being born in similar time periods, have similar behavior and thinking styles, and similar attitudes and perceptions. The world views of the people in each of this generation classification may be different, and their preferences for recreational activities may also differ from each other. The nature of recreational activities is associated with people. Considering the people performing recreational activities, it is thought that there will be differences arising from generational differences. In addition, the interaction with the concept of tourism, which is one of the biggest resources of the recreation phenomenon, is high. Tourism employees, one of the stakeholders of this interaction, directly serve many recreational activities and the realization of these activities. It is possible that there are generational differences, as it may be related to the individual experiences of recreational activities and tourism employees that meet at many common points in determining the recreational activity to be performed. From this point of view, the main purpose of this study is to examine the recreational activities preferences of tourism workers within the scope of generation theories. In the study, interviews were conducted with a total of 45 individuals, 15 each from the X, Y and Z generations, in order to understand the differences that may occur in the recreational activity preferences of generational differences with the interview form prepared by considering the relevant generation theories and recreation literature. The data obtained were analyzed and compared within the framework of generation theories, and as a result of one-to-one interviews with the X, Y and Z generation tourism workers participating in the research, it was determined that there were differences between recreational activity preferences.