Economic development and changes in fundamentalist movements: The case of Muslim Brotherhood
Ekonomik kalkınma ve köktenci hareketlerdeki değişimler: Müslüman Kardeşler Örgütü
- Tez No: 73002
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ A. YURDUSEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET EKONOMİK KALKINMA VE KÖKTENCİ HAREKETLERDEKÎ DEĞİŞİMLER Müslüman Kardeşler Örgütü Ateş, Davut Yüksek Lisans, Uluslararası İlişkiler Bölümü Tez Yöneticisi : Doc. Dr. A. Nuri YURDUSEV Haziran 1998, 68 Sayfa Bu çalışma, yabancı sermaye girdisiyle desteklenen liberal ekonomik politikaların Mısır'daki Müslüman Kardeşler Örgütü'nün ılımlı ve radikal gruplar olarak bölünmesine olan etkilerini incelemektedir. Radikal politikanın şekillenmesi, Örgüt'ün ortaya çıkışı, yabancı sermaye girdisi, ekonomik liberalizasyon politikaları, Örgüt'ün dağılması ve orta sınıf üyelerinin pazar ekonomisine girişleri tartışma konusu yapılacaktır. Konunun, kendi içlerinde de birçok açılımları olan siyasi, ekonomik, dini, ideolojik ve dış politika boyutları vardır. Mısır'daki köktenci hareketin yapısının anlaşılabilmesi için sözkonusu farklı boyut ve determinantların birbirlerinden ayıştırılamaması doğaldır. Ancak, burada konunun ekonomik yönü açığa çıkarılmaya çalışılacaktır. Tez boyunca, ekonomik liberalizasyon politikalarının Örgüt'ün orta sınıf üyelerinin ılımlılaşmasında önemli bir etkiye sahip olduğu görülecektir. Çalışmanın temel sonucu, liberal ekonomik politikalarla desteklenen ekonomik kalkınmanın Müslüman Kardeşler Örgütü'nün orta sınıf üyelerinin ılımlılaşmasında önemli bir rolü olduğudur. Anahtar Kelimeler : Mısır, Müslüman Kardeşler, Liberal Ekonomik Politikalar, Köktenci Hareketler, Ilımlılar, Radikaller, Orta Sınıf.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ECONOMIC DEVELOPMENT AND CHANGES IN FUNDAMENTALIST MOVEMENTS The Case of Muslim Brotherhood Ateş, Davut M.S., Department of International Relations Supervisor : Ass. Prof. Dr. A. Nuri YURDUSEV June 1998, 68 Pages This thesis analyses the effects of economic liberalisation policies supported by the inflow of foreign capital on the division of the Organisation of Muslim Brotherhood in Egypt between moderate and radical factions. Formation of radical politics, emergence of the Organisation, inflow of foreign capital, economic liberalisation policies, disintegration of the Organisation and entrance of its middle class members into economic activities are discussed. The problem has political, economic, religo-ideological and foreign policy elements that have many dimensions of their own. Obviously these elements and dimensions should not be separated from each other in any attempt to understand fully the nature of fundamentalist movements in Egypt; this thesis tries to uncover the economic facade of the problem. Throughout the discussion it is observed that liberalisation of the economy has an important impact on the moderation of the middle class members of the Organisation. The main conclusion of the study is thus that economic development through liberalisation policies has a considerable role in the moderation of middle class members of Muslim Brotherhood. Keywords : Egypt, Muslim Brotherhood, Liberal Economic Policies, Fundamentalist Movements, Moderates, Radicals, Middle Class. Ill