Biyolojik risk yönetiminde seçilmiş ajan patojenler programı Türkiye modelinin oluşturulması
Biological risk management selected agents pathogens program, the development of sample Turkey's model
  1. Tez No: 730032
  2. Yazar: MUHİTTİN DEMİRKASIMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NECMİ İLHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 552
Özet
Biyolojik risk yönetimi, biyolojik materyaller, biyolojik teknolojiler ile bilimsel bilgileri içeren araştırma kurumlarının günlük işlemlerinde hayati önem taşıyan laboratuvar biyolojik disklerini yönetmek için uygulamaları, prosedürleri, sistem süreçlerini ve politikaları oluşturur. Biyolojik risk gözetimi, araştırma kurumlarının ve laboratuvarların uyumlu olup olmadığını derecelendirmek için bu süreçleri, prosedürleri, sistem süreçlerini ve politikaları sürekli olarak izleyen biorisk yönetimi içindeki temel işlevdir. Seçilmiş Ajan Patojen Programı (bundan sonra sadece SAP kullanılacaktır) biyolojik risk yönetimi açısından biyoemniyet ve biyogüvenlik kavramlarının halk sağlığı ve iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması dışında biyoterörizm tehlikesinin önüne geçmek için de büyük öneme sahiptir. Bunların yönetilmesi ise biyolojik risk yönetimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sistemin kurulmasıyla bu alandaki mevzuat eksikliklerinden, çalışma prensiplerine kadar olan bütün sistem, iş sağlığı güvenliği önlemleri ve takipleri, acil durum planları, olay müdahale planları gibi konular, izinlerin, denetimlerin, eğitimlerin nasıl olacağına kadar yapılanma kurulması için öneriler sağlanmış olunacaktır.
Özet (Çeviri)
Biological risk management creates applications, procedures, system processes and policies to manage laboratory biological discs, which are vital in the daily operations of research institutions, including biological materials, biological technologies and scientific information. Biorisk surveillance is the main function within biorisk management, which constantly monitors these processes, procedures, system processes and policies to rate the compatibility of research institutions and laboratories. The selected Agent Pathogen Program (hereinafter only SAP will be used) is of great importance in terms of biological risk management, in addition to ensuring the public health and occupational health and safety of the concepts of biosecurity and biosecurity, it also prevents the danger of bioterrorism. Management of these appears as biological risk management. With the establishment of this system, the whole system from the legislative deficiencies in this field to the working principles, occupational health and safety measures and follow-ups, emergency plans, incident response plans, as well as how the permits, inspections and trainings will be made, will be provided.