Hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde görev yapan personelin iş kaynaklı stres durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of work-related stress status of personnel working in pre-hospital emergency health services
  1. Tez No: 730031
  2. Yazar: BERAT LÜY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Acil Tıp, Sağlık Yönetimi, İlk ve Acil Yardım, Emergency Medicine, Healthcare Management, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Acil Sağlık Hizmetleri, asırlar boyunca ihtiyacını her zaman hissedildiği bir hizmet sınıfıdır. Acil Sağlık, kişilerin ilk başvuru merkezi olması nedeniyle iş yoğunluğu fazladır. Acil Sağlık ihtiyacı savaşlar, salgın hastalıklar ve kazalarla ön plana çıkmıştır. Gelişen teknolojik ve ülkelerin politikaları acil Sağlık Hizmetlerinde de gelişmeleri beraberinde getirmiştir. Acil Sağlık araçları, personel gelişim programları gibi gelişmeler ön plana çıkmıştır. Acil Sağlık ihtiyacında artışın yanında, hasta ve yaralıların durumunun ciddiyeti büyük önem taşımaktadır. Kişilerin içinde bulunduğu durumun ciddiyeti ve yoğunluk, acil sağlık hizmetlerinde çalışan personeli etkilemektedir. Bu etkiyle birlikte ekipman yetersizliği, ücret problemleri, mobbing ve taciz olayları personelde stres oluşumuna neden olmaktadır. Stres, acil sağlık hizmetlerinde çalışan personeli fiziksel ve psikolojik olarak etkilemektedir. Strese maruz kalan personelde mesleki hatalar ortaya çıkabilmektedir. Fiziksel ve psikolojik nedenler sonucu stres çeşitli belirtilerle ortaya çıkabilmektedir. Bunlar, kişide çeşitli şekillerde görülmektedir. Oluşan stres sonucunda kişide fiziksel ve psikolojik hastalıklar ortaya çıkabilmektedir. Bu hastalıklar kişinin hayatını doğrudan etkilemekte hatta iş göremez hale getirmektedir. İş yerlerinde çalışanlarda ve yöneticilerde iş kaynaklı stresin görülme olasılığı oldukça yüksektir. Bu anlamda iş kaynaklı strese yönelik önlemler alınması gerekir. İş yerlerinde yöneticiler, çalışanları bu konuda gözlemlemenin yanında iş ortamının gelişimi ve çalışanın sağlığını koruyucu önlemler almalıdır. Aynı zamanda stresin yönetimine yönelik eğitim ve seminer gibi programlar ile personel desteklenmelidir. İş kaynaklı stres, işi, işvereni ve çalışanı doğrudan etkilemesi nedeniyle iş yerlerinde önemsenmesi gereken bir konudur.
Özet (Çeviri)
Emergency Medical Services (EMS) is a service class which need has always been felt for centuries. Being the first applied centre for people it has a high workload. The need of EMS stands out more in wars, epidemics and accidents. Developing technological advances and policies of countries have brought developments in EMS. Developments such as Emergency Services devices and personnel development programs stand out. Besides the increasing need of EMS, the seriousness of patients and injureds condition holds a huge importance. The serious condition of people and density work hours affects personnels working on EMS. Along with this impact, the lack of equipment, wage problems, mobbing and abusing causes stres on personnels. Stress affects the personnel working in emergency medical services physically and psychologically. Exposing stres causes personnels to make vocational mistakes. Stress can occur with various symptoms as a result of physical and psychological reasons. These appear in people in various ways. As a result of stress, physical and psychological diseases might occur in the person. These diseases directly affect the life of the person and even render him incapacitated. Employees and managers are more likely to experience work-related stress in the workplace. In this sense, it is necessary to take precautions against work-related stress. In addition to observing the employees in this regard, the managers in the workplaces should take measures to protect the health of the employees and the development of the work environment. At the same time, the personnel should be supported with programs such as training or seminars for the management of stress. As it directly affects the job, employer and employee, work-related stress is an issue that should be considered in workplaces.