Doğal malzemeler kullanarak üç eksenli porselenlerin hazırlanması ve dielektrik özelliklerinin incelenmesi
Preparation of triaxial porcelains by using natural materials and examining their dielectric properties
  1. Tez No: 730074
  2. Yazar: MEHMET TAŞYAĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL İZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada doğal mineraller kullanılarak üç eksenli elektriksel porselen hazırlanmış olup, porselen yapının faz gelişimini artırmak için üleksit minerali farklı konsantrasyonlarda katkılanmış olup katkı sonucu kristal yapıdaki değişimler incelenmiş ve bu değişimlerin farklı sinterleme sıcaklıkların malzemenin dielektrik özelliklerine ne gibi katkıları olduğu incelenmiştir. Hazırlanan numunelerin yapıları XRD, SEM ve EDX spektroskopi yöntemleri ile karakterizasyonu yapılmış olup, XRD kırınım analizinden alınan veriler Rietvield Refinement yöntemi kullanılarak faz geçişleri incelenmiştir. Farklı sinterleme sıcaklıklarında hazırlanan numuneler empedans spektroskopi yöntemi ile analiz edilip, kristalleşmenin dielektrik kayıplara, AC iletkenliğe, dielektrik sabitine ve kapasitif özelliklere etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, triaxial electrical porcelains have been prepared using natural clay minerals. In order to induce phase transations, ulexite mineral has been doped with different concentrations to examine its effects on the crystal structure also pellets with the highest concentration of ulexite sintered at different temperatures to understand effect of crystallization on dielectric properties. Prepared samples have been charactarided using XRD, SEM and EDX spectroscopy tecniques and phase transitions examined by using datas obtained from XRD diffraction analysis in Rietvield Refinement method. Dielectric properties of the samples sintered at different temperatures analyzed using impedance spectroscopy method in order to understand effects of crystalization on dielectric loss, AC conductivity, dielectrik constant and capacitive properties.