AR&GE stratejilerine yönelik teknoloji istihbaratı model önerisi: Enerji depolama teknolojileri örneği
Technology intelligence model for R&D strategies: Energy storage technologies
  1. Tez No: 730075
  2. Yazar: AYNUR KIRBAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT BURMAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Enerji, İşletme, Science and Technology, Energy, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Teknoloji istihbaratı firmaların teknolojik ve stratejik kararlarını desteklemek için teknolojik gelişimler hakkında bilgi toplama, analiz etme ve ihtiyaç duyulan bilgileri gerekli mercilere iletme ile ilgili tüm faaliyetleri kapsaması şeklinde yorumlamaktadır. Böylece firmalar global ölçekte teknolojik gelişimleri yakından takip ederek teknolojilerin güçlü ve zayıf yönlerini tespit edebilecek, doğru Ar&Ge yatırımları yapabilecek ve kolaylıkla rekabet üstünlüğü sağlayabileceklerdir. Tüm bu nedenlerden dolayı çalışmanın amacı, teknoloji istihbaratı araçları kullanılarak firmaların Ar&Ge projelerini önceliklendirebileceği bir karar destek sistem modeli geliştirmektir. Geliştirilen karar destek sistem modelinde teknoloji istihbaratı yöntemlerinden olan teknoloji gelişim zarfı, hiyerarşik karar modeli, patent analizi, bibliyometrik analiz ve sosyal ağ analizi hibrit bir şekilde kullanılarak firmaların her bir adımda ihtiyaç duydukları bilgiler derlenerek neticesinde birbirini bütünleyen teknoloji istihbaratı sağlanmıştır. Modelin uygulama alanı günümüzde dijitalleşmenin ve beraberinde enerji bağımlılığının artması ile çok önemli bir alan haline gelen enerji depolama teknolojileridir. Enerji depolama teknolojileri teknoloji istihbaratı perspektifinde araştırılarak Ar&Ge yatırımları yapılmadan önce karar vericilere karar destek sistem modeli sağlanarak inovatif açıdan enerji depolama teknolojilerine yönelik sosyal, teknik, ekonomik, çevresel ve politik perspektiflerde avantaj sağlayan bilgi akışı sağlanabilmiştir. Ayrıca mevcut enerji depolama teknolojilerine yönelik teknoloji istihbaratı çıktılarını daha da derinleştirmek amacıyla alan uzmanları, rakipler, öncü kuruluşlar, öncü ülkeler ve IPC kodları belirlenmiştir. Hibrit teknoloji istihbaratı yöntemleri kullanılarak oluşturulan bu model sadece enerji depolama teknolojileriyle sınırlı kalmayıp, belli revizyonlar neticesinde Ar&Ge niteliğindeki tüm teknoloji türlerine de uygulanabilecektir.
Özet (Çeviri)
Technology intelligence is related to collecting and analyzing data and information about technological developments in order to support the strategic decisions of companies. Thus, companies will be able to closely monitor technological developments on a global scale, identify the strengths and weaknesses of technologies, make the right R&D investments and easily gain a competitive advantage. For all these reasons, the aim of the study is to develop a decision support system model in which companies can prioritize their R&D projects using technology intelligence tools. In this model, the technology development envelope, hierarchical decision model, patent analysis, bibliometric analysis and social network analysis, which are among the technology intelligence methods, were used in a hybrid way. The application area of the model is energy storage technologies (flywheels, liquid air energy storage, underground pumped hydro energy storage, isothermal compressed air energy storage thermoelectric energy storage), which has become a very important field with the increase of digitalization and energy dependency. By providing technology intelligence on energy storage technologies, information flow that provides social, technical, economic, environmental and political advantages to decision-makers before R&D investments have been made. In addition, to provide further competitive advantage the leading competitors of the field, organizations that can cooperate, field experts, inventors, countries and IPC codes have been determined. This model is not only be limited to energy storage technologies but can also be applied to all types of technologies as a result of certain revisions.