10-18 yaş arası normal işiten bireylerde türkçe dikotikmobil tarama testinin güvenirliliği ve normalizasyonu
Reliability and normalization of the turkishdichotic mobile screening test in normalhearing individuals between 10-18 years of age
  1. Tez No: 730093
  2. Yazar: BUSE BÜYÜKARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİYE ÖZLEM KONUKSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkçe Dikotik Mobil Tarama Testi'nin klinik kullanımının uygunluğunun belirlenmesi ve SİİB tanısında kullanımının yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla yaş gruplarına ait normalizasyon değerleri, cut off değerleri, test tekrar test güvenilirliğini ve Türkçe dikotik sayı, kelime ve cümle mobil tarama testleri arasındaki farklılıkları araştırmaktır. Çalışmaya normal işitmeye sahip 10-18 yaş aralığında 104 katılımcı dahil edilmiştir. Çalışma dahil edilen katılımcılar, 10-12 (10,97±0,83), 13-15 (14,03±0,83) ve 16-18 (16,97±0,84) olmak üzere yaş gruplarına ayrılmıştır. Katılımcılara Türkçe Dikotik Mobil Tarama testi uygulanmıştır. Türkçe Dikotik Mobil Tarama testinin, 10-12, 13-15 ve 16-18 yaş gruplarına ait normalizasyon ve cut off değerleri elde edilmiştir. Türkçe dikotik sayı mobil tarama testi, 10-12 yaş grubunda, orta düzey ve iyi düzeyde, 13-15 yaş grubunda orta, iyi ve mükemmel, 16-18 yaş grubunda, düşük, orta ve iyi düzeyde güvenilir elde edilmiştir.Türkçe dikotik kelime mobil tarama testi, 10- 12 yaş grubunda, iyi düzeyde, 13-15 yaş grubunda düşük, orta ve iyi düzeyde, 16-18 yaş grubunda düşük ve iyi düzeyde güvenilir elde edilmiştir.Türkçe dikotik cümle mobil tarama testi, 10-12 yaş grubunda, orta ve iyi düzeyde, 13-15 yaş grubunda mükemmel, iyi, orta ve düşük düzeyde, 16-18 yaş grubunda iyi ve orta düzeyde güvenilir elde edilmiştir. Türkçe Dikotik Mobil Tarama testi içerisinde yer alan Dikotik Sayı, Dikotik Kelime ve Dikotik Cümle testleri karşılaştırılmasında en yüksek ortalamaya sahip olan Dikotik Cümle testidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the normalization values, cut-off values, test-retest reliability and the differences between Turkish dichotic digit, word and sentence mobile screening tests for age groups in order to determine the clinical use of the Turkish Dichotic Mobile Screening Test and to ensure its widespread use in the diagnosis of CAPD. 104 participants between the ages of 10-18 with normal hearing were included in the study. Participants included in the study were divided into age groups as 10-12 (10.97±0.83), 13-15 (14.03±0.83) and 16-18 (16.97±0.84). The Turkish Dichotic Mobile Scan test was applied to the participants. Normalization and cut-off values of the Turkish Dichotic Mobile Screening test were obtained for the 10-12, 13-15 and 16-18 age groups. The Turkish dichotic digit mobile screening test was found to be moderate and good in the 10-12 age group, moderate, good and excellent in the 13-15 age group, and low, moderate and good reliability in the 16-18 age group.The Turkish dichotic words mobile screening test was found to be good in the 10-12 age group, low, moderate and good in the 13-15 age group, and low and good in the 16-18 age group.Turkish dichotic sentence mobile screening test was obtained at moderate and good level in the 10-12 age group, excellent, good, moderate and low level in the 13- 15 age group, and good and moderately reliable in the 16-18 age group. It is the Dikotic Sentence test, which has the highest average in the comparison of the Dichotic Digit, Dichotic Word and Dichotic Sentence tests, which are included in the Turkish Dichotic Mobile Screening test.