Donör alana trombositten zengin plazma infiltrasyonunun alınan yağ grefti eldesi üzerindeki etkisi
Effects of platelet-RİCH plasma infiltration to donor area on harvested fat grafts
- Tez No: 730104
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA SÖNMEZ ERGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş: Plastik cerrahide, yağ grefti uygulamaları sık yapılan işlemlerdendir. Mevcut yağ greftinin alıcı alandaki sağ kalım oranını arttırmak için yapılan çok sayıda çalışma vardır. Donör alandaki yağ dokusunun alımı öncesinde, bu bölgeden alınacak greftin sağ kalımını arttırmak için, donör alandaki yağ dokusunun biyolojik faktörlerle uyarılması ve ''priming'' sürecinden geçirilmesinin, literatürde yapılmamış olduğunu yaptığımız taramalarla saptadık. Çalışmamızda; sıçanlarda donör alana uygulanan trombositten zengin plazma infiltrasyonunun (TZP) alınan yağ grefti eldesi üzerinde oluşturduğu değişikliklerin ve yağ greftinin sağ kalımına etkisinin çeşitli parametreler kullanılarak ortaya konulması amaçlanmıştır Yöntem: Çalışmaya 30 adet, ağırlıkları 300-350 gr arasında değişen, erkek Sprague-Dawley tipi sıçanlar her grupta n6 sıçan olacak şekilde random olarak 4 gruba bölündü. 6 sıçan ise TZP hazırlamak için kullanıldı. Kontrol grubuna serum fizyolojik, çalışma grubuna ise TZP uygulaması yapıldı. Uygulama sonrası, kontrol ve TZP grubunun yarısı 1. haftada, diğer yarısı ise 2. haftada olmak üzere sol ingunal yağ yastıkçığından yağ grefti örnekleri alınarak sakrifiye edildi. Alınan yağ grefti örnekleri üzerinde, histolojik analiz (ışık mikroskopu ve immünohistokimyasal incelemede, yağ dokusu histolojik görünümü, inflamasyon durumu, fibrotik değişiklikler, damar sağlığı ve sayısı açısından) ve biyokimyasal analiz ile (IL-1β, IL-6, TNF-α, EGF, VEGF, CK18-M30, TAS ve TOS düzeylerinin ELISA kitleri ile ölçümü) değerlendirildi. İstatistiksel analizler için SPSS Windows Version 24.0 paket programında, Shaphiro- Wilk, Student t ve Mann Whitney U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Fat grafting is a frequently performed procedure in plastic surgery. There are numerous studies conducted with the goal of increasing the survival rate of an existing fat graft at the recipient area. In our research, we have discovered that stimulating the fat tissue at the donor area with biological auxiliary factors and putting it through the priming process prior to harvesting for the purpose of boosting the survival rate of the graft weren't in the literature. In our study, the purpose was to reveal the changes caused by the infiltration of platelet-rich plasma (PRP) to the donor area as well as its effect on the survival rate of fat grafts in rats, using various parameters. Method: In the study, a total of 30 Sprague-Dawley rats weighing between 300 and 350 grams were used, dividing them into random groups of 6, for a total of 4 groups. 6 rats were used for PRP preparation. The control group was administered saline solution and the study group was administered PRP. After the administration, half of the control and PRP groups were sacrificed in the 1st week by harvesting fat grafts from their left inguinal fat pads, The same procedure was repeated for then 2nd half in the 2nd week. The harvested fat graft samples were evaluated via histological (evaluation of the histological appearance of the fat tissues, inflammation status, fibrotic changes, health and number of vessels via light microscope examination and immunohistochemistry) and biochemical analysis (Measurement of IL-1β, IL-6, TNF-α, EGF, VEGF, CK18-M30, TAS and TOS levels using ELISA kits). For statistical analysis, Shapiro-Wilk, Student t and Mann Whitney U tests were used in SPSS Windows Version 24.0 package program.