Subjektif tinnitusta stres, kaygı ve duygu durum düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi ve betahistinin müzik terapisi ve nefes egzersizi ile etkinliğinin saf ses odyometre ve duygu durum anketi ile değerlendirilmesi
Investigation of the relationship between stress, anxiety and mood levels in subjective tinnitus and evaluation of betahistine's efficiency with music therapy and breathing exercise with pure tone audiometer and emotional state questionnaire
  1. Tez No: 730113
  2. Yazar: FATMA ŞEBNEM ÖZDEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET CELALETTİN CİHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Subjektif tinnitusu olanların algıladıkları stres düzeyi, kaygı durumu, pozitif-negatif duygu durumları ile tinnitus arasında bir ilişki olup olmadığının ve betahistin kullananlarda müzikle terapinin ve nefes egzersizinin tinnitus algısına etkisinin araştırılmasıdır. Araştırma kapsamına, Haydarpaşa Numune Hastanesi Kulak Burun Boğaz Polikliniğine tinnitus şikayeti ile başvuran betahistin önerilen 42 hasta ve betahistin önerilmeyen 51 hasta alınmıştır. İlk görüşmede hastaların öyküleri alınmış, saf ses odyometre testleri yapılmış, tinnitus parametreleri ölçümlenmiş, duygu durumu anketleri uygulanmış, tinnitus danışmanlığı yapılmış, müzikle terapi, nefes egzersizi ve terapi süreci hakkında bilgi verilmiştir. Araştırmanın pandemi dönemine denk gelmesi nedeniyle kliniğe gelebilen 30 betahistin kullanmayan, 23 betahistin kullanan hastaya saf ses odyometresi yapılmış, tinnitus parametreleri ölçümlenmiş, hasta bilgi formu doldurulmuş, Tinnitus Handikap Anketi ve Tinitus Reaksiyon İndeksi tekrar uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
To investigate whether there is a relationship between the perceived stress level, anxiety, positive-negative emotional states and tinnitus of those with subjective tinnitus, and to investigate the effects of music therapy and breathing exercise on tinnitus perception in betahistine users. 42 patients applied to Haydarpaşa Numune Hospital Ear Nose and Throat Polyclinic with tinnitus complaint and 51 patients were not recommended betahistine included the study. First interview, the patients' histories were taken, pure tone audiometry tests were performed, tinnitus parameters were measured, emotional state questionnaires were applied, tinnitus counseling was provided, and information was given about music therapy, breathing exercises and the therapy process. Pure tone audiometer was performed, tinnitus parameters were measured, patient information form was filled, Tinnitus Handicap Questionnaire and Tinitus Reaction Index were applied again.