Morfin bağımlılığı mesane kontraksiyonunu etkiler mi?
Does morphine addiction affect bladder contraction?
  1. Tez No: 730114
  2. Yazar: RABİA SOLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAİK ÖZDENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Mü opioid reseptör agonisti olan Morfin kronik ağrıların tedavisinde en fazla kullanılan opioidlerdendir. Ancak sürekli kullanımları bağımlılığa neden olabilmektedir. Opioid bağımlılığı ve buna ilişkin yoksunluk nedeniyle vücudun çeştili bölgelerinde oluşan değişiklikler araştırılmaktadır. Fakat literatürde morfin bağımlılığının mesane kontraksiyonlarına etkisi üzerine yapılmış bir çalışma bulunmamaktadır. Bu sebeple morfin bağımlılığının mesane kontraksiyonları üzerine etkilerini araştırmak için, deneysel morfin bağımlılığı ve morfin çekilmesi uygulanmış sıçanlarda mesane kontraktilitesi incelenmiştir. Araştırmada Necmettin Erbakan Üniversitesi KONÜDAM Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezi'nden 30 adet Wistar Albino cinsi deney hayvanı (250-350) temin edilmiş olup bu hayvanlar 10'ar adet üç gruba ayrılıştır. Birinci grup kontrol grubu, ikinci grup morfin bağımlılığı grubu ve üçüncü grup morfin çekilmesi grubunu oluşturmaktadır. Kontrol grubuna 7 gün boyunca serum fizyolojik uygulanmıştır. Morfin ve morfin çekilmesi grubuna ise 7 gün boyunca morfin bağımlılık modeli oluşturulmuştur ve 7. gün son dozdan iki saat sonra morfin çekilmesi grubuna nalokson periton içi yolla enjekte edilip morfinin geri çekilmesi sağlanmıştır. Morfin yoksunluk bulguları her üç grupta da 30 dakika süreyle izlenmiş ve sonuçları skorlanmıştır. Daha sonrasında çıkarılan mesane dokusundan elde edilen 1,2 cm uzunluğunda, 2 mm genişliğinde ve 1 mm kalınlığındaki şeritler izole organ banyosuna asılmıştır. Gerim 1000 mg olarak ayarlanmış ve adrenalin (0,001 M) tarafından indüklenen kasılmalar izlenmiştir. Gerimler adrenalin uygulamasında 15 dakika önce ve adrenalin uygulaması sonrası 15, 30 ve 45. dakikada manuel olarak kaydedilmiştir ve istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Morfin çekilmesi grubundaki hayvanlarda morfin yoksunluk davranışları gözlemlenmiştir. Grupların mesane kontraksiyonları incelendiğinde gerim değerleri arasında istatistiki olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0.05). Morfin bağımlılığı oluşturulmuş sıçanlarda yapılan çalışma sonucunda morfin bağımlılığının ya da yoksunluğunun mesane kontraksiyonlarını etkilemediği gözlemlenmiştir. Morfin bağımlılığı ile ilgili mesane çalışmalarında, morfin uygulanılan gün sayısı ya da uygulanan morfinin dozu artırılarak veya morfinin uygulanış bölgesi değiştirilerek farklı deneysel çalışmalar yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Morphine is an opioid receptor agonist and is one of the most commonly used opioids in the treatment of chronic pain. However, their constant use can cause addiction. The anatomical regions affected by opioid addiction and the changes that occur in these regions due to poverty and the neurotransmitter systems that are effective in the mechanism of addiction are being searched in detail. Various results have been obtained in studies that have examined the effects of morphine on bladder contractions. However, there is no study in the literature on the effect of morphine dependence on bladder contractions. For this reason, in order to investigate the effects of morphine dependence on bladder contractions, bladder contractility was examined and histological changes were evaluated in rats with experimental morphine dependence and morphine withdrawal. For the research, 30 Wistar Albino experimental animals (250-350) were obtained from Necmettin Erbakan University KONUDAM Experimental Medicine Research and Application Center and these animals were divided into three groups of 10. The first group is the control group, the second group is the morphine addiction group, and the third group is the morphine withdrawal group. Physiological saline was applied to the control group for 7 days. In the morphine and morphine withdrawal group, a morphine addiction model was created for 7 days, and on the 7th day, two hours after the last dose, naloxone was injected intraperitoneally in the morphine withdrawal group and morphine withdrawal was ensured. Morphine withdrawal symptoms were monitored for 30 minutes in all three groups and the results were scored. Afterwards, strips of 1,2 cm length, 2 mm width and 1 mm thickness obtained from the removed bladder tissue were suspended in the isolated organ bath. Tension was set at 1000 mg and adrenaline (0.001 M) induced contractions were monitored. Bladder tensions were manually recorded 15 minutes before adrenaline administration and 15, 30 and 45 minutes after adrenaline administration and were evaluated statistically. Morphine withdrawal behaviors were observed in animals in the morphine withdrawal group. When the bladder contractions of the groups were examined, no statistically significant difference was found between the tension values (p>0.005) As a result of the study carried out in rats with morphine addiction, it was observed that being addicted to morphine or being on morphine withdraw did not affect bladder contractions. In morphine addiction, different experimental studies should be done by increasing the number of days or the dose of morphine administered or by changing the application site of morphine, and the results should be contributied to the literature.