Kolon kanseri tanısında ve yaygınlığında CXCL-8'in yeri, prediktif biyomarker olarak kullanılabilirliği
Place of CXCL-8 in diagnostic and prevalance of colon cancer and its usability as a predictive biomarker
- Tez No: 730116
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA DİNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
AMAÇ: Kolon kanserleri sık görülmeye devam etmektedir. Tanısında kullanılabilen ve kanda bakılan herhangi bir belirteç bulunmamaktadır. Bunun yanında IL-8'in batın içi pek çok malignitede prognostik olabileceğine dair çalışmalar mevcuttur. Yine kolon kanserlerinde de metastazla ilişkili olabileceğine dair literatür verileri bulunmaktadır. Bu çalışmada IL-8'in kolon kanserinde prognostik bir değerinin olup olamayacağını araştırıldı. GEREÇ VE YÖNTEM: Patolojik olarak konfirme edilmiş kolon kanseri tanılı 44 preop hastadan oluşan grup ile daha önce hiçbir kanser tanısı almamış 44 gönüllüden oluşan kontrol grubunda venöz kan örneklerinde IL-8 çalışıldı. IL-8 ve metastaz, tümör evresi, lenfovasküler invazyon, perinöral invazyon, mikrosatellit instabilite, C reaktif protein, hemoglobin, üre, kreatin, platelet, RDW, AST, ALT, CEA arasında bir ilişki olup olmadığı da çalışıldı.
Özet (Çeviri)
AIM: Colon cancers continue to be seen more commonly. There are no markers which can be used for the diagnosis and can checked in the blood. Besides, there are studies showing that IL-8 may be prognostic in many intraabdominal malignancies. There are also literature data indicating that it may be associated with metastasis in colon cancers. In this study, it was investigated whether IL-8 could have a prognostic value in colon cancer. MATERIALS AND METHODS: IL-8 was studied in venous blood samples by working with 44 preoperative patients with a diagnosis of pathologically confirmed colon cancer and 44 patients as control groups who had never been diagnosed with any type of cancer before. Association between IL-8 and metastasis, tumor stage, lymphovascular invasion, perineural invasion, microsatellite instability, C-reactive protein, hemoglobin, urea, creatine, platelet, RDW, AST, ALT, CEA was also studied.