Malign plevral efüzyonda talk plöredez ile povidon iyot plöredezin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the efficacy of talc pleurodesis and povidone-iodine pleurodesis in malignant pleural effusion
- Tez No: 730117
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RIZA SERDAR EVMAN, UZMAN SERKAN BAYRAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Kimyasal plöredez, tekrarlayan malign plevral efüzyonu önlemek için kullanılan minimal invaziv ve en etkili yöntemlerden biridir. Bu amaçla kullanılan ajanlardan en önemlisi talktır. Bu çalışmamızda, ucuz ve kolay ulaşılabilir olması sebebiyle povidon iyotun en az talk kadar etkili ve güvenilebilir olduğunu göstermeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmamız kontrollü randomize prospektif kohort çalışması olarak dizayn edildi. Temmuz 2021 ve Ocak 2022 tarihleri arasında kliniğimizde tekrarlayan malign plevral efüzyon sebebi ile tüp torakostomi uygulanan 100 hastanın verileri kullanıldı. Hastalar, talk ile plöredez ve povidon iyot ile plöredez yapılanlar olmak üzere iki gruba randomize edildi. Dahil edilme kriterlerine uyan hastalar çalışmaya dahil edilip veriler toplandıktan sonra bu iki gruba randomize edilen hastaların verileri ayrı biçimde incelenerek karşılaştırıldı. Hastaların yaş, cinsiyet, ek hastalık, semptom, primer malignite, toplam drenaj, son 24 saatlik drenaj, plöredez tipi, işlem sonrası hastane yatış süresi kaydedildi. İşlem sonrası komplikasyonlar, işlem sonrası drenaj, işlem tekrarı gerekip gerekmediği, rekürrens gelişip gelişmediği, gelişti ise plöredez sonrası kaçıncı gün geliştiği ve geliştiğinde tüp torakostomi ihtiyacı olup olmadığı incelendi. Bulgular: Araştırmaya 44 kadın (%44), 56 erkek (%56) hasta katılmıştır. Araştırma grubunun yarısının plöredez tipi talk iken diğer yarısında povidon iyot ile plöredez yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya katılanlar tümör tipine göre incelendiğinde KHDAK 57 kişi (%57), meme kanseri 17 kişi (%17), KHAK 6 kişi (%6), mide kanseri 4 kişi (%4) ve diğer 16 kişidir (%16). Talk ile plöredez yapılan hastaların 30'unda (%60) tam başarı, 15'inde (%30) parsiyel başarı sağlanırken, 5'inde (%10) başarı sağlanamamıştır. Povidon iyot grubunda 25 hastada (%50) tam başarı, 14 hastada (%28) parsiyel başarı sağlanmış olup, 11 hastada (%22) başarı sağlanamamıştır. İstatistiksel olarak bu iki grup arasında başarı oranları arasında anlamlı fark bulunmamıştır(p=0.167). Talk plöredez kullanıldığında katılımcıların %26'sı komplikasyon yaşar iken povidon iyot plöredez tipi kullanıldığında katılımcıların %20'si komplikasyon yaşamaktadır. Komplikasyonlar açısından da istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunmamıştır(p=0.476). Sonuç: Povidon iyot, talk yerine kullanılabilecek kadar etkili; güvenilir, kolay bulunabilen ve ucuz bir plöredez ajanıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: Chemical pleurodesis is the most minimally invasive and one of the most effective methods used to prevent recurrent malignant pleural effusion. The most important agent used for this purpose is talc. In this study, we aimed to show that povidone iodine is at least as effective and reliable as talc and it is cheap and easily accessible. Material and method: Our study was designed as a controlled randomized prospective cohort study. The data of 100 patients who underwent tube thoracostomy due to recurrent malignant pleural effusion in our clinic between July 2021 and January 2022 were used. The patients were randomized into two groups as those who underwent pleurodesis with talc and those who underwent pleurodesis with povidone iodine. After the patients who met the inclusion criteria were included in the study and the data were collected, the data of the patients randomized into these two groups were analyzed separately and compared. Patients' age, gender, comorbidity, symptoms, primary malignancy, total drainage, drainage in the last 24 hours, type of pleurodesis, and hospital stay after the procedure were recorded. Post-procedure complications, post-procedure drainage, whether a repeat procedure was required, whether recurrence developed or not, and if so, on which day after pleurodesis, and whether tube thoracostomy was needed when it developed were examined. Results: 44 women (%44) and 56 men (%56) participated in the study. In half of the research group, talc was used for pleurodesis, while in the other half povidone iodine was used for pleurodesis. When the participants in the study were analyzed according to tumor type, 57 patients (57%) with NSCLC, 17 patients with breast cancer (17%), 6 patients with SCLC (6%), 4 patients with stomach cancer (4%), and 16 patients with other cancers (16%). While full success was achieved in 30 (60%) patients and partial success was achieved in 15 (30%) patients who underwent pleurodesis with talc, success was not achieved in 5 (10%) patients. In the povidone-iodine group, full success was achieved in 24 (48%) patients, partial success was achieved in 14 patients (28%), and 12 patients (24%) were not successful. Statistically, there was no significant difference in success rates between these two groups (p=0.167). While 26% of the participants experience complications when talc pleuderesis is used, 20% of the participants experience complications when povidone-iodine pleuderesis is used. There was no statistically significant difference in terms of complications (p=0.476). Conclusions: Povidone iodine is a reliable, effective, easily available and inexpensive pleurodesis agent that can be used as a substitute for talc.