Isparta il merkezinde birinci basamakta çalışan hekimlerin geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarına yaklaşımı
Traditional practice of physicians working in primary care in Isparta city center and approach to complementary medicine practices
- Tez No: 730119
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN USKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışma Isparta il merkezinde birinci basamakta çalışan hekimlerin geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarına yaklaşımlarının değerlendirilmesi amacı ile yapılmıştır. Çalışma Tipi: Analitik Kesitsel Araştırma Çalışmanın Yeri: Isparta il merkezinde bulunan aile sağlığı merkezleri Çalışmanın Evreni ve Örneklemi: Araştırma evrenini, il merkezinde çalışan birinci basamak hekimler oluşturmaktadır. Örneklem seçimi yapılmadan, çalışma evrenin tamamını hedeflenerek (n=87) araştırmaya katılmayı kabul eden 68 kişiye yüzyüze görüşme yöntemiyle anket formu uygulandı. Veri Toplama Araçları: Yüzyüze görüşme yöntemi ile anket kullanılarak veriler toplanmıştır. Anket sosyodemografik özellikleri sorgulayan sorularla, GETAT yöntemlerini, kullanma durumunu, sertifika durumunu, hastalara önerme durumunu sorgulayan sorulardan oluşmaktadır. Katılımcının kimliğini açığa çıkaracak sorular bulunmamaktadır. Değerlendirme: Veriler bilgisayar ortamında işlenerek, tanımlayıcı istatistikler ve GETAT kullanma durumuna etki ettiği düşünülen değişkenlerle hipotez testleri yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted with the aim of evaluating the approaches of physicians working in primary care in Isparta city center to traditional and complementary medicine practices. Study Type: Analytical Cross-sectional Research Place of the Study: Family health centers located in the city center of Isparta The Universe and Sample of the Study: The research population consists of primary care physicians working in the city center. A questionnaire form was applied to 65 people who agreed to participate in the study, by face-to-face interview method, by targeting the entire study population (n=80) without making sample selection. Data Collection Tools: Data were collected using a face-to-face interview method. The questionnaire consists of questions questioning sociodemographic characteristics, GETAT methods, usage status, certification status, and recommendation status to patients. There are no questions that will reveal the identity of the participant. Evaluation: The data will be processed in the computer environment and hypothesis tests will be made with the variables that are thought to affect the descriptive statistics and the use of GETAT.