Radius distal kırığı nedeniyle cerrahi yapılan hastalarda Hounsfield Unit'in klinik ve radyolojik sonuçlar ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of Hounsfield Unit with clinical and radiological results in patients who underwent surgery for distal radius fracture
  1. Tez No: 730131
  2. Yazar: ALİ İHSAN ALPSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ GÜNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Distal Radius uç kırıkları özellikle yetişkin yaş grubunda üst ekstremitenin sık görülen kırıklardır. Yaş dağılımı olarak 6-10 yaşları ile 60-69 yaşları olmak üzere bimodal dağılım göstermektedir. Bilgisayarlı Tomografi üzerinden ölçülen Hounsfield Unit (HU) ile kemik yoğunluğu arasında korelasyon olduğunu gösteren literatürde birçok çalışma mevcuttur. Çalışmamızın amacı, Radius distal uç kırığı nedeni ile tarafımızca ameliyat edilen hastalarda Hounsfield Unit'in klinik ve radyolojik sonuçlar ile ilişkisini değerlendirmektir. Çalışma 2018-2021 yıllarında kliniğimize başvuran ve Radius distal uç kırığı nedeni ile ameliyat edilen 59 hasta üzerinden gerçekleştirilmiştir. Bilgisayarlı Tomografi (BT) üzerinden Radius distalinde bulunan kırık hattından ayrı ayrı 3 kesit alınarak HU değerleri ölçülüp not edildi. HU skalasına göre 220 iyi olarak değerlendirmeye alınmıştır. Cerrahi sonrası el bileğinin klinik sonuçları Modifiye Mayo El Bilek Skoru ile değerlendirilmiştir. Çalışmamıza katılım kriterlerine uyan 59 hasta dahil edildi. Hounsfield Unit (HU) ile AO sınıflamasına göre A tipi kırık, B tipi kırık ve C tipi kırık paterni istatistiksel olarak değerlendirildiğinde aralarında anlamlı fark oluşmadığı görülmüştür (p>0,05). Kırık kaynama süresi ile yine kırık paterni arasındaki ilişki değerlendirildiğinde kaynama süresinin kırık paterninden etkilenmediği sonucuna ulaşılmıştır (p>0,05). Operasyon sonrası klinik sonuçları değerlendirmek üzere kullanılan Modifiye Mayo El Bilek Skorlaması ile kırık tipleri arasında anlamlı farklılık oluşmamıştır (p>0,05). Ölçülen HU değerleri ile Modifiye Mayo El bilek Skorları ile de anlamlı korelasyon oluşmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Distal radius fractures are common fractures of the upper extremity, especially in the adult age group. In terms of age distribution, it shows a bimodal distribution as 6-10 years old and 60-69 years old. There are many studies in the literature showing a correlation between Hounsfield Unit (HU) measured on Computed Tomography and bone density. The aim of our study is to evaluate the relationship of Hounsfield Unit with clinical and radiological results in patients who were operated by us due to radius distal end fracture. The study was conducted on 59 patients who were admitted to our clinic in 20182021 and underwent surgery for a radius distal fracture. HU values were measured and noted by taking 3 sections separately from the fracture line located in the radius distal via Computed Tomography (CT). According to the HU scale, 220 is considered good. The clinical results of the wrist after surgery were evaluated with a Modified Mayo Wrist Score. 59 patients who met the criteria of the study were included. According to the AO classification, there was no difference between type A fracture, type B fracture and type C fracture pattern compared to HU statistically(p>0.05). When the relationship between fracture union time and fracture pattern was evaluated, it was concluded that the union time was not affected by the fracture pattern (p>0.05). There was no significant difference between the fracture types and the Modified Mayo Wrist Scoring, which is used to evaluate the postoperative clinical results (p>0.05). There was no significant correlation between the measured HU values and the Modified Mayo Wrist Scores (p>0.05).