Şiddetli özellikler gösteren preeklampsi ve eklampside MgSO4 kullanımının fetal kardiyak etkilerinin myokardiyal performans indeksi (MPI) ile değerlendirilmesi
Evaluation of fetal cardiac effects of MgSO4 use in severe preeclampsia and eclampsia with myocardial performance index
- Tez No: 730137
- Danışmanlar: PROF. DR. HANIM GÜLER ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Şiddetli Özellikler Gösteren Preeklampsi ve Eklampside MgSO4 Kullanımının Fetal Kardiyak Etkilerinin Myokardiyal Performans İndeksi ile Değerlendirilmesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi, Van, 2022. Bu çalışmada, şiddetli özellikler gösteren preeklampsi ve eklampside konvülziyonu önleme amaçlı kullanılan magnezyum sülfat tedavisinin fetal kardiyak etkilerinin MPI kullanılarak araştırılması amaçlanmıştır. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisi'nde, 18-45 yaş arası, takipli, şiddetli özellikler gösteren preeklampsi ve eklampsisi bulunan 50 gebe incelenmiştir. Çalışmaya katılan hastaların demografik özellikleri gebelik, doğum, düşük sayıları, doğum şekilleri ve hastanın labaratuvar tetkikleri kayıt altına alındı. MgSO4 tedavisi öncesi ve sonrası Mg düzeyi ve MPI ölçümü kaydedildi. Hastaların yaş ortalaması 31,70 ± 5,99 ve doğum haftası ortalaması 32,49 ± 4,49'dur. Yapılan Doppler USG'ye göre fetüslerin umbilikal arter sistol/diastol oranı ortalaması 3,07±1,05, pulsatilite indeksi ortalaması 1,18±0,16, rezistans indeksi ortalaması 0,71±0,08'di. Gebelerin %18'i normal spontan vajinal yolla, %82'si ise sezaryen ile gebeliği sonlandırıldı. Yeni doğanların 1.dk APGAR skor ortalaması 6,14±1,73, 5.dk APGAR skor ortalaması 7,95±1,01 olarak tespit edildi. Gebelerde tedavisi öncesi MPI ölçümü ortalaması 0,41 ± 0,18 iken tedavi sonrası 0,49 ± 0,09 olarak bulundu. Şiddetli özellikler gösteren preeklampsisi olan gebelerde MgSO4 tedavi öncesi ve sonrası MPI ölçümü ortalamalarının karşılaştırmasında anlamlı bir farklılık tespit edildi. Ayrıca tedavi öncesi ve sonrası MPI ölçüm farklarını etkileyen bir faktörün olmadığı gösterildi.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Fetal Cardiac Effects of MgSO4 Use in Severe Preeclampsia and Eclampsia with Myocardial Performance Index, Van Yüzüncü Yıl University, Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology, Specialization Thesis, Van, 2022. In this study, it was aimed to investigate the fetal cardiac effects of magnesium sulfate therapy, which is used to prevent convulsions in severe preeclampsia and eclampsia, using MPI. Fifty pregnant women between the ages of 18-45, who were followed up and had severe preeclampsia and eclampsia in Van Yüzüncü Yıl University Medical Faculty Hospital, Gynecology and Obstetrics Service were examined. Demographic characteristics of the patients who participated in the study, pregnancy, birth, miscarriage numbers, delivery types and laboratory examinations of the patient were recorded. Mg level and MPI measurements were recorded before and after MgSO4 treatment. The mean age of the patients was 31.70 ± 5.99 and the mean week of delivery was 32.49 ± 4.49. According to Doppler USG, the mean umbilical artery systole/diastole ratio of the fetuses was 3.07±1.05, the mean pulsatility index was 1.18±0.16, and the mean resistance index was 0.71±0.08. %18 of the pregnants were terminated by normal spontaneous vaginal route and %82 of them were terminated by cesarean section. The mean 1st minute APGAR score of newborns was 6.14±1.73, and the 5th minute mean APGAR score was 7.95±1.01. While the mean MPI measurement before the treatment was 0.41 ± 0.18 in pregnant women, it was 0.49 ± 0.09 after the treatment. A significant difference was found in the comparison of the mean MPI measurement before and after MgSO4 treatment in pregnant women with severe preeclampsia. In addition, it was shown that there was no factor affecting the MPI measurement differences before and after treatment