Açık batın cerrahilerinde, sıvı yanıtlılığını değerlendirmek için akciğer açma manevrası sonrasında oluşan sistolik basınç değişikliği ile dalga değişkenlik indeksi (PVI) arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between systolic pressure change occuring after lung recruitment maneuver and pleth variability index (PVI) in open abdominal surgery to evaluate fluid responsiveness
  1. Tez No: 730138
  2. Yazar: KÜBRA KAYA GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN GÖĞÜŞ, DR. OYA KILCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Perioperatif sıvı yönetiminde sıvı yanıtlılığının belirlenmesi anahtar noktadır. Sıvı yanıtlılığı statik ve dinamik parametreler olmak üzere iki grupta değerlendirilmektedir. Günümüzde sıvı yanıtlılığı açısından statik parametrelerin güvenilirliği kısıtlı bulunduğu için dinamik parametrelerin kullanımı popüler hale gelmiştir. Dinamik parametrelerden olan akciğer açma manevrası (Lung recruitment maneuver-LRM) intraoperatif dönemde hem akciğer koruyucu ventilasyon stratejilerinden birisi olarak hem de sıvı yanıtlılığının değerlendirilmesinde aktif olarak kullanılmaktadır. Biz çalışmamızda açık batın cerrahisinde sıvı yanıtlılığı değerlendirmesi için LRM ile oluşan sistolik arter basınç (SAB) değişikliğinin dalga değişkenlik indeksi (PVI) ile korelasyonunu araştırdık. Bu sayede LRM ile oluşan SAB değişiminin sıvı yanıtlılığını değerlendirmede non invaziv bir yöntem olarak kullanılmasını amaçladık. Gereç ve Yöntem: Prospektif, gözlemsel çalışmamızda açık batın cerrahisi geçirecek 103 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalara sıvı verilmeden önce ve sonra olmak üzere iki sefer LRM uygulandı. Kalp hızı, sistolik, ortalama ve diyastolik arteriyel tansiyon (SAB-DAB-OAB), nabız basıncı (Pulse Pressure-PP), PVI ve perfüzyon indeksi (PI) değerleri ilk LRM öncesi (Bazal-1) ve sonrası (LRM); 10 ml/kg dengeli kristaloid infüzyonunu takiben uygulanan ikinci LRM öncesi (Bazal-2) ve sonrası (FC-Fluid Challenge) dönemlerde kayıt edildi. İlk ve son LRM sonrası oluşan değişikliklerin yüzdeleri hesaplandı. Bulgular: Hastalar başlangıç PVI değerlerine göre; PVI
Özet (Çeviri)
Aim: Determination of fluid responsiveness is the key point in perioperative fluid management. Fluid responsiveness is evaluated in two groups as static and dynamic parameters. Nowadays, the use of dynamic parameters has become popular because the reliability of static parameters is restricted. Lung recruitment maneuver (LRM), which is one of the dynamic parameters, is actively used both as one of the lung protective ventilation strategies and also for evaluation of fluid responsiveness in the intraoperative period. In our study, we investigated the correlation between LRM-induced systolic pressure (SAP) change and pleth variability index (PVI) to evaluate fluid responsiveness in open abdominal surgery. In this way, we aimed to use LRM-induced SAP change as a non-invasive method for evaluating fluid responsiveness. Materials and Methods: In this prospective, observational study, 103 patients undergoing open abdominal surgery were included in our study. LRM was applied to the patients twice, before and after fluid administration. Heart rate, systolic, mean and diastolic arterial blood pressure (SAP-MAP-DAP), pulse pressure (PP), PVI and perfusion index (PI) values were recorded ​​before (as Basal-1) and after (as LRM) the first LRM. Following 10 ml/kg balanced-crystalloid infusion the last LRM was done and new values of parameters before (as Basal-2) and after (FC-Fluid Challenge) the last LRM were also recorded. Percentages of changes after the first and last LRM were calculated. Results: The patients were divided into two grups according to their initial PVI values; Group I (patients with PVI