Gebelikte üriner sistem enfeksiyonu görülme sıklığının incelenmesi
Examination of the frequency of urinary system infection in pregnancy
- Tez No: 730136
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSEN ÇAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Üriner sistem enfeksiyonları gebeliğin en önemli enfeksiyonlarındandır. Gebelikte meydana gelen hormonal değişiklikler ve mekanik baskılar en önemli hazırlayıcı etkenlerdir. Bu araştırma, gebelikte üriner sistem enfeksiyonu görülme sıklığının incelenmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel tipte yapıldı. Araştırmanın örneklemini, Şubat-Ağustos 2021 tarihleri arasında özel muayenehaneye başvuran ve çalışmaya katılmayı kabul eden 130 gebe oluşturdu. Muayenehaneye başvuran 13-36 hafta arasında olan gebelere araştırmacı tarafından Anket formu“ ve 19 soruluk 'Bristol Kadın Alt Üriner Yol Semptomları Soru Formu (B-FLUTS)' uygulandı. Ayrıca, gebelik sırasında herhangi bir sorunu olmasa da rutin olarak yaptırılan ”Tam İdrar Tahlili" analizi veya gerektiğinde istenen idrar kültürü sonuçları değerlendirildi. Gebelerin idrar numune sonucunda %64.6 oranında lökosit ve eritrosit olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Urinary tract infections are among the most important infections of pregnancy. Hormonal changes and mechanical pressures during pregnancy are the most important predisposing factors. This descriptive and cross-sectional study was conducted to examine the incidence of urinary tract infections during pregnancy. The sample of the study consisted of 130 pregnant women who applied to private practice between February and August 2021 and agreed to participate in the study.“Questionnaire form”and“Bristol Female Lower Urinary Tract Symptoms Questionnaire (B-FLUTS)”consisting of 19 questions were applied by the researcher to the pregnant women between 13-36 weeks who applied to the practice. In addition,“Full Urinalysis”analysis, which was routinely performed even though there was no problem during pregnancy, or the results of the urine culture requested when necessary were evaluated. 64% of pregnant women's urine samples. It was found that there were 6 leukocytes and erythrocytes.