Vajinal doğumlarda hidroterapi uygulamasının anne-yenidoğan sonuçları ve doğum memnuniyetine etkisi
The effect on the mother-newborn outcomes and birth satisfaction of hydrotherapy in vaginal deliveries
- Tez No: 730139
- Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Midwifery, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışma travayda uygulanan hidroterapinin, anne-yenidoğan sonuçları ve doğum memnuniyeti üzerindeki etkisini incelemek amacıyla retrospektif ve kesitsel vaka kontrol türde gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında Anne-Yenidoğan Bilgi Formu, Anne Tanıtım Formu ve Doğum Memnuniyet Ölçeği kullanıldı. Hidroterapi ve kontrol grubundaki bireylerin dosyaları incelenerek doğum sırasındaki anne ve yenidoğana ilişkin sonuçları elde edildi. Haziran 2022- Ekim 2022 tarihleri arasında sonuçları incelenen kadınlar ile görüşme yapılarak doğuma ilişkin memnuniyetleri saptandı. Hidroterapi ve kontrol grubundaki bireyler arasında sosyodemografik ve obstetrik özellikler ile doğum ve yenidoğan sonuçları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı belirlendi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The study was conducted in a retrospective, cross-sectional type to examine the effect of hydrotherapy applied during labor on maternal-newborn outcomes and birth satisfaction. The population of the study consisted of individuals who underwent hydrotherapy in labor (N=42) and gave vaginal birth (N=10230) between July 2018 and March 2020 in a gynecology obstetrics and pediatric diseases hospital in Istanbul. All of the individuals who underwent hydrotherapy in labor; 60 (control group) of the women who had similar obstetric characteristics with the individuals in the hydrotherapy group and who had a vaginal birth without hydrotherapy in labor, selected by the systematic sampling method, constituted the sample of the study. Mother-Newborn Information Form, Mother Identification Form and Birth Satisfaction Scale were used to collect data. The files of the individuals in the hydrotherapy and control groups were examined and the results regarding the mother and newborn at the time of delivery were obtained. Between June 2022 and October 2022, women were interviewed and their satisfaction with the birth was determined. It was determined that there was no statistically significant difference between the individuals in the hydrotherapy and control groups in terms of sociodemographic and obstetric characteristics, and birth and newborn outcomes (p>0,05). It was determined that there was no statistically significant difference between the hydrotherapy and control groups included in the study in terms of fear of childbirth and anxiety about childbirth (p>0.05).