Akut pankreatitin şiddetini belirlemede etiyolojinin rolü
The role of etiology in determining the severity of acute pancreatitis
- Tez No: 730140
- Danışmanlar: DR. OSMAN MAVİŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Ocak 2010-Kasım 2021 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Kliniği'nde takip edilen akut pankreatit (AP) hastalarının etiyolojileri ile pankreatit şiddetleri arasındaki ilişkiyi araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Kliniği'nde Ocak 2010-Kasım 2021 tarihleri arasında takip edilen 18 yaş üstü akut pankreatit tanılı hastaların laboratuvar sonuçları, radyoloji raporları ve epikrizleri retrospektif olarak taranarak bilgileri kaydedilmiştir. Tıbbi kayıtlarına ulaşılabilen hastalardan etiyolojileri biliyer, alkole bağlı, hipertrigliseridemi ve idiyopatik olanlar çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar etiyolojilerine göre gruplandırılmıştır. Gruplar arasında demografik özellikler, yoğun bakım ünitesi (YBÜ) takip ihtiyacı, YBÜ yatış süresi, hastane yatış süresi, mortalite oranı, organ yetmezlikleri, komplikasyonlar ve pankreatit şiddetleri Revize Atlanta Kriterleri baz alınarak karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 350 hasta 18-94 yaş aralığında dağılım göstermiş ve yaş ortalaması 52,12±19,52 olarak belirlenmiştir. Hastaların %52,29'u erkek ve %47,71'i kadındır. Hastaların hastanede ortalama yatış süresi 7,79±5,36 gündür. Hastaların %8'inde YBÜ takip ihtiyacı gelişmiştir. YBÜ'de yatan hastaların ortalama YBÜ yatış süresi 7,46±6,52 gündür. Hastaların etiyoloji dağılımı %40,86 ile biliyer sebepler, %14,57 ile alkol kullanımı, %12 ile hipertrigliseridemi ve %32,57 ile idiyopatik olarak saptanmıştır. Hastaların %3,43'ü ex olmuş iken %96,57'si taburcu olmuştur. Revize Atlanta Sınıflandırması'na göre hastaların %56,29'u hafif, %34,57'si orta şiddette ve %9,14'ü şiddetli AP olarak dağılım göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to investigate the relationship between the etiology and severity of pancreatitis in acute pancreatitis (AP) patients followed in the Internal Medicine Clinic of Health Sciences University Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital between January 2010 and November 2021. Material ve Method: Laboratory results, radiology reports and epicrisis of patients over the age of 18 with a diagnosis of acute pancreatitis, who were followed up in the Department of Internal Medicine, Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital, between January 2010 and November 2021, were retrospectively scanned and their information was recorded. Among the patients whose medical records could be accessed, those with biliary, alcohol-related, hypertriglyceridemic and idiopathic etiologies were included in the study. Patients were grouped according to their etiology. Demographic characteristics, intensive care unit (ICU) follow-up need, ICU length of stay, length of hospital stay, mortality rate, organ failure, complications and pancreatitis severity were compared between the groups based on the Revised Atlanta Criteria. Results: The 350 patients included in our study ranged between the ages of 18-94 and the mean age was 52,12. 52,29% of the patients were male and 47,71% were female. The mean hospital stay of the patients was 7,79 days. The need for ICU follow-up developed in 8% of the patients. The average length of stay in the ICU for patients hospitalized in the ICU is 7,46 days. The etiology distribution of the patients was found to be biliary with 40,86%, alcohol with 14,57%, hypertriglyceridemia with 12% and idiopathic with 32,57%. While 3,43% of the patients died, 96,57% were discharged. According to the revised Atlanta Classification, 56,29% of the patients were mild, 34,57% moderate, and 9,14% severe AP.